Přihlásit

1 (1)

Ford maskuje řidiče při testovaní autonomních vozů

25.11.2017

Ford a Virginia Tech Institute testují světelnou signalizaci, která má v budoucnosti umožnit autonomním vozům dát chodcům nebo cyklistům najevo zamýšlené manévry.

1 (2)

Jako nejlepší řešení byly nakonec zvoleny světelné signály. Ty pro odbočování a brzdění jsou standardizovány a znají je lidé po celém světě. Vědci tedy rozšířené využití světelných signálů vyhodnotili jako nejúčinnější formu komunikace vozů v autonomním režimu s ostatními. Navrhují vytvořit nový protokol vizuální komunikace, který by zahrnoval signály pro dávání přednosti nebo zrychlování.

a

Při praktických zkouškách tohoto řešení umístil Ford světelný panel na čelní sklo testovacího vozu Transit Connect světelný panel. K tomu přidal šest kamer, které zabírají prostor okolo vozu a zaznamenávají chování ostatních účastníků provozu. K vytvoření dojmu plně autonomního vozu vytvořili výzkumníci speciální oblek řidiče, který splývá se sedadlem. Takto oděný řidič není na první pohled vidět, čímž vzniká dojem, že se vůz pohybuje v provozu sám. Výrobce spolupracuje s několika automobilovými organizacemi na prosazení společného standardu. Jednotný způsob vizuální komunikace, kterému bude rozumět většina lidí bez rozdílu lokality a toho, jaký autonomní vůz potkají, přispěje k bezpečné integrací autonomního řízení do běžného provozu.Více na webu Ford