Přihlásit

bezpecnost2

Jak na děti v autě

13.2.2018

Již nějakou dobu není dopravním prostředkem pro převážení osob a věcí dostavník tažený koňmi, ale komfotní auto. A tak i možná i vy patříte do skupiny matek-řidiček. Bezpečně řídit auto znamená sledovat, předvídat, soustředit se. S dítětem v autě? Výkon občas hodný Nobelovy ceny. Používání auta se v dnešní době stalo každodenní záležitostí. Mějme na paměti, že přepravované dítě je stále nejzranitelnějším účastníkem provozu. Pojďme si vyjmenovat základní rizikové faktory při řízení, které si možná při jízdě už ani neuvědomujeme.

FOT_8434

Obě ruce na volantu, pohled vpřed
Známe to všechny. Nespokojené dítě vzadu v autosedačce a za chvíli klidu při řízení uděláme cokoliv. Neváháme dítě různě bavit nebo se k němu otáčet – nicméně riziko takového chování je příliš vysoké. V takové chvíli dochází k naprosté ztrátě kontaktu s vozovkou, ale současně při otočení těla automaticky i k otočení volantu vpravo – důsledky netřeba zmiňovat.

Jak zvládnout mimořádné situace
Podobné je to s pozorováním dítěte ve zpětném zrcátku. To je nastaveno v přesném úhlu a slouží k vyhodnocení chování automobilů jedoucích za námi, nikoliv ke kontrole potomka. Pro takové účely je vhodné používat kompenzační zrcátko. Pokud dítěti za jízdy upadne hračka či jídlo, nikdy je nezvedejte za jízdy! Jestliže je křik nesnesitelný a dítě bez oblíbené hračky nevydrží už ani minutu, zastavte, jakmile to bude možné, a teprve poté se dítěti věnujte. Stejně postupujte i tehdy, jestliže se dítěti udělá za jízdy nevolno, nebo když zjistíme, že se například vyvléklo z pásů. Pro tyto případy je možné ve specializovaných prodejnách koupit tzv. držák pásů – dítě tak nemá žádnou šanci z bezpečnostních pásů uniknout. Málokteré dítě vydrží, zejména na delších cestách, v klidu a tichu po celou dobu jízdy.

Občas je to, přiznejme si, pěkná zkouška nervů. V takových chvílích dochází k nejčastějšímu dopravnímu přestupku, kterým je překročení povolené rychlosti. Proto si vždy pamatujte: i pouhé vteřiny mohou změnit váš život navždy.

Šťastné kilometry přeje redakce magazínu Žena v autě.cz a BESIP.