Přihlásit

Volant_Bezpecnost

Jak správně držet volant a co nikdy nedělat

14.9.2017

Tři čtvrtě na tři. Tak zní pravidlo správného držení volantu. Jiná poloha je dnes nepřípustná. Při vystřelení airbagu v této poloze rukou na volantu dochází k jejich přirozenému rozevření. V případě jakékoliv jiné polohy rukou na volantu vám airbag vystřelí ruce proti obličeji nebo je zláme, máte-li je prostrčené věncem volantu. Poloha ve tři čtvrtě na tři je klíčová i z dalšího hlediska. Jedině v této poloze držení volantu máte jako řidička v případě nutnosti možnost maximálního otáčení volantem bez přehmatávání v případě řešení kritické situace. Správnou vzdálenost od volantu si nastavíme tak, že po opření do opěradla napneme ruku a naše zápěstí by mělo ležet na horní hraně věnce volantu. Tak, abyste dlaň mohla zalomit za něj. Když pak uchopíme volant ve správné poloze „tři čtvrtě na tři”, budeme mít ruce dostatečně pokrčené.

FOT_7787

Co nikdy v autě nedělejte:

1. Nedávejte si nohy na palubní desku. I při pomalém popojíždění v koloně a nehodě v nízké rychlosti okolo 30 km/h se může aktivovat airbag. Ten vyletí rychlostí 300 km/h směrem k hlavě z místa, kde jsou nohy položené. Důsledkem toho jsou komplikované zlomeniny nohou, těžká poranění lebky, zranění mnohdy neslučitelná se životem.
2. Při jízdě si nesklápějte extrémně sedadlo. Poloha „vleže” je nebezpečná, protože hrozí, že při nehodě, ale také už při prudkém krizovém brzdění se tělo pod pásy prosmýkne. Anebo pás nezachytí tělo tak, jak má, tedy na hrudníku a za boky. Pak hrozí další zranění.

3. Nespěte při cestování autem. Ani při delších cestách nespěte vleže na zadních sedadlech. Už při krizovém brzdění poletí nepřipoutaný člověk vpřed. I malé dítě o váze 10 kilogramů má při nárazu v rychlosti 50 km/h váhu 140 kg a působí na něj přetížení 14 G! Žena vážící 60 kg pak bude mít hypotetickou váhu 850 kg! Nepřipoutané tělo zajede v takovém případě pod přední sedadla, přičemž si doslova rozláme nohy na kousky, nebo poletí přes přední sedadla a svojí vahou těžce zraní cestující vpředu.
4. Neřiďte v sandálech.
U sandálů nebo bot bez pevné paty hrozí riziko, že se vám v nevhodnou chvíli sesmeknou, mohou se dostat dokonce pod pedál nebo jakkoli jinak znemožnit řízení. Do auta doporučujeme sportovní lehčí obuv, a vždy s pevnou patou.

Myslete na tato pravidla bezpečné jízdy a my vám již brzy připomeneme další! Šťastné kilometry přeje redakce magazínu Žena v autě.cz a BESIP.