Zdroj: archiv webu

Není sbalit jako sbalit

21. 7. 2016

Není malého auta! To je zásada, které se musíme držet při každém balení na dovolenou. Najdou se tací, kteří tvrdí, že není ženy, jež by nedokázala naplnit auto jakéhokoliv rozměru až po střechu. Nespekulujme, zda se jedná o pomluvu nebo je na tom něco pravdy. Je bez diskuse, že kufr na dovolenou, alespoň pokud jde o množství oblečení, je v případě muže o poznání menší než kufr ženy. A muži by měli mít na paměti, že ženy chtějí být krásné právě pro ně, a třeba i proto aby se mohli chlubit jejich krásou. Takže pánové: jdeme balit. Auto, ne ženy…. .-) Úkolem ženy je totiž připravit onu na první pohled do auta nesbalitelnou hromadu, a naším úkolem s úsměvem, bravurou a otázkou: „Je to opravdu všechno, miláčku?“ vše do auta naložit.

Vestu a lékárničku mějme při ruce

Je dobré si nejprve v klidu rozmyslet, co byste mohli cestou potřebovat. Musíme předpokládat, že na delší cestě můžeme mít technickou závadu nebo se můžeme dostat do nehody. „Jde například o reflexní vesty, které by měly být dobře přístupné a na dosah uvnitř kabiny. V případě nouzového zastavení bez nich totiž nesmíme vystoupit z auta. Nejde jen o hrozbu pokuty, ale o bezpečí všech v autě. V noci, v dešti neoznačeného člověka snadno smete okolo projíždějící auto. Je to, bohužel, velmi častý případ. Také lékárnička nebo trojúhelník by měly být umístěné tak, abychom je nemuseli složitě hledat pod zavazadly,“ vysvětluje šéf BESIPu, Martin Farář.

Těžké věci na dno

„Zásadou číslo jedna je to, že těžší věci nakládáme jako první do dolní části zavazadlového prostoru, nejlépe na dno. Menší tašky, popřípadě igelitové pytlíky, mohou pak vyplnit malé skuliny, které se kolem velkých zavazadel vytvoří. Čím lehčí věci, tím je dáváme více nahoru. Některá menší zavazadla, jako jsou například karimatky nebo deky, se dají umístit třeba pod sedačky, pozor ale, aby tam zůstalo dost místa pro nohy spolucestujících, a zároveň, aby nedošlo k poškození kabelů bezpečnostních prvků,“ radí Martin Farář.

DSCF0253
Foto: archiv webu

Ideální je když dokážeme naskládat vše, v případě kombi, pod zatahovací roletu. Pak máme jistotu, že při případném prudkém manévru po autě nezačne náklad putovat a ohrožovat posádku. Pokud naložíte auto až po střechu, což se dá u rodinného cestování s dětmi předpokládat, je nutné vymyslet, jak přečnívající zavazadla a předměty v kufru auta nejlépe zabezpečit. Kombíky jsou pro ten případ často vybavovány ochrannou sítí mezi zadními sedačkami a zavazadlovým prostorem, kterou je dobré nenechávat doma v komoře a pro cestu na dovolenou jí do vozu instalovat. Přidělat jí do připravených úchytů nebo následně sbalit, je záležitostí minuty. Pokud podobnou sítí vaše auto vybaveno není, musí se o to více přemýšlet nad volnými předměty, jako jsou třeba tenisové a badmintonové rakety, rybářské náčiní, skládací lehátka a křesílka. Do jisté míry může pomoci větší předměty minimálně zajistit opěrkami hlavy zadních sedadel, další drobnější předměty potom uschovat takovým způsobem, aby se nemohly uvolnit a ohrozit vás. Zkušení motoristé používají tzv. „gumičky“, kterými zavazadla bezpečně zajistí a sepnou k sobě.

DSCF0269
Foto: archiv webu

Pokud máte na střeše umístěnou zahrádku nebo střešní box, i u nich je nutné přemýšlet, čím je naplnit, aby nepřesáhly maximální povolené zatížení střechy. Už kvůli hmotnosti, a rovněž tak kvůli těžišti vozu, je dobré na zahrádku nebo do střešních boxů ukládat spíš lehčí věci, jako například spacáky, míče, sportovní potřeby a podobně. Každopádně, takové předměty, jako jsou rybářské náčiní, pádla, stanové tyčky, nebo také lyže, nepatří dovnitř kabiny auta, pokud se nevejdou na dno zavazadlového prostoru, měly by být dobře připevněné právě na zahrádce nebo ve střešním boxu. Přetížený střešní box by nejen nemusela unést střecha, ale mohl by se při prudkém brždění v extrémním případě třeba i utrhnout. Věnujte tedy maximální pozornost připevnění zahrádky nebo boxu ke střeše. Stejnou pozornost byste měli věnovat i připevnění jízdních kol, ať už na zahrádku, nebo do nosiče na zádi automobilu. Utržený box, případně kolo, by mohly způsobit havárii aut za vámi. „Není od věci si zajištění předmětů cestou během pravidelných zastávek zkontrolovat,“ doplňuje Martin Farář.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018