Zdroj: archiv webu

Připravte se na letní provoz

15. 6. 2016

Léto na silnicích bývá mnohdy obdobím oprav, uzavírek, kolon i stresu. Proto ani v nadcházejícím období  nepolevujte na silnicích v opatrnosti. Přinášíme vám několik užitečných rad, které vám mohou pomoci při neočekávaných situacích nejen na silnici.

Základem je odpočinek i pozornost

Dostatečná dávka pozornosti je na místě i v uvolněném letním období. A to nejen na silnici, ale i mimo ni. Nehoda se též může stát třeba jen pár metrů od vašich domovních dveří. I taková banalita jako nezatažená ruční brzda přitom může mít značné následky. V případě poškození vozidla samovolným rozjetím navíc není jeho následné poškození hrazeno pojišťovnou. Vždy, pokud parkujete ve svahu, si tak zkontrolujte, že je ruční brzda zatažená. Předejdete tak menším i vážným potížím.

Co dělat po nehodě

Nejprve je třeba zajistit bezpečnost místa i účastníků nehody, jsou-li mezi nimi zranění, volejte integrovaný záchranný systém na čísle 112. Policii volejte i tehdy, pokud nastala neshoda s dalšími účastníky nehody, bylo poškozeno dopravní značení či došlo k poškození majetku nebo vozidla v ceně nad 100 tisíc Kč. Policii přivolejte i tehdy, máte-li podezření, že je některý z účastníků nehody pod vlivem alkoholu nebo návykových látek.

Pokud není nehoda nijak vážná a nedošlo k žádnému zranění, lze rovnou volat asistenční službu. Asistenční služba pomůže s odtahem poškozeného auta a zajistí případně náhradní vozidlo. Každé poškození vozidla i případnou pojistnou událost nahlaste své pojišťovně. Aby schválení opravy a řešení pojistné události proběhlo hladce, nezapomeňte pojišťovně vždy doložit potřebné doklady – záznam o nehodě, kopii řidičského průkazu, záznam od policie atd.

Na dopravní nehodu se stoprocentně připravit nejde. Především je potřeba znát důležitá telefonní čísla, tedy záchranné služby, policie i asistence. Chystáte-li se na dovolenou do zahraničí, ověřte si, že u sebe máte veškeré potřebné doklady k vozidlu, zkontrolujte zejména platnost zelené karty a povinnou výbavu, jako je vesta a lékárnička.

kolona
Foto: archiv webu

Pozor na lovce nehod

Těsně po nehodě bývá člověk v šoku, čehož mohou zneužít tzv. lovci nehod. Pokud se u nehody najednou objeví odtahová služba, aniž by ji kdokoliv volal asistenční službě či pojišťovně, pak je třeba být na pozoru – nebude to ta správná. Podvodníci využívají otřesené mysli lidí těsně po nehodě a snaží se je přesvědčit, že vše zajistí a vyřídí. Tuto nabídku striktně odmítněte. Váš vůz může být dovezen do nesmluvního servisu, se kterým váš poskytovatel pojištění nespolupracuje a veškeré náklady s převozem do smluvního servisu tak budou následně přeúčtovány. Vždy proto kontaktujte vaši asistenční službu, která vám sdělí, jaký odtahový vůz pro vás přijede.

Myslete a pište

Každou nehodu nebo pojistnou událost je třeba přesně zdokumentovat. Vše důkladně sepište, formuláře vyplňujte čitelně, případně pořiďte několik fotografií mobilním telefonem. Při vyplňování záznamu o nehodě se vždy přesvědčte, zda jsou uvedené údaje vyplněny podle platných dokladů, jako je zelená karta a malý technický průkaz. Kompletní a správné údaje jsou nejdůležitější k rychlému vyřízení pojistné události.

Pokud se nehoda stane v zahraničí, mohou nastat první komplikace hned v komunikaci. V takovém případě lze v rámci asistenční služby požádat o základní tlumočnickou službu. Jste-li však například policií nuceni přímo na místě nehody podepsat protokol či jiné prohlášení, kterému nerozumíte, doplňte před svůj podpis -uvedenému textu nerozumím- a následně podepište. Jen tak se dá vytvořit určitý prostor pro případné právní jednání.

 

 

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018