Zdroj: archiv webu

Pravidla bezpečné jízdy pro řidičky

20. 10. 2017

Pro bezpečný návrat je potřeba znát a dodržovat nejen pravidla silničního provozu, ale především bezpečného chování. Zvyšujeme tak nejen svoji bezpečnost, ale i všech okolo nás… Osvěžte si s námi paměť základními pravidly bezpečné jízdy.

pásy
Foto: archiv webu

  1. Zkontrolujte auto. Ještě před jízdou zkontrolujte funkčnost všech světel, stav pneumatik, uložení nákladu a výhled z vozidla.
  2. Připoutejte se. Po usednutí za volant se vždy připoutejte bezpečnostním pásem a trvejte na tom, aby ho použili i vaši
    spolucestující.
  3. Emoce za volant nepatří. Psychický stav výrazně ovlivňuje naši schopnost bezpečně řídit. Nezvládnuté emoce mohou vést k agresivitě a chybám.
  4. Neřiďte, pokud jste unavená. Pokud začínáte pociťovat únavu, udělejte si přestávku, zacvičte si, nadýchejte se vzduchu nebo se občerstvěte.
  5. Nikdy nepřekračujte nejvyšší dovolenou rychlost. Za zhoršených podmínek (snížená viditelnost, déšť, mlha, sněžení, náledí) snižte rychlost tak, abyste byly schopné vždy včas a bezpečně zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou máte rozhled.
  6. Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly! Obecně lze za bezpečnou vzdálenost považovat rozestup odpovídající minimálně 2 vteřinám mezi přídí vašeho vozu a zádí vozu jedoucího před vámi. Přidejte jednu vteřinu v případě jakéhokoli zhoršení ideálních podmínek (suchá vozovka, velmi dobrá viditelnost).
  7. Nejezděte rychle v případech, kdy nemáte dostatečný rozhled, a už vůbec ne, pokud například do zatáčky nevidíte. Nevíte předem, co vás v ní a za ní může čekat.

FOT_7928
Foto: archiv webu

Sledujte neustále své okolí

Snažte se co nejvíce předvídat chování ostatních účastníků silničního provozu.

Buďte připravena na situace, kdy se například protijedoucí auto vyhýbá dírám na silnici nebo stavebním zábranám. Také počítejte s tím, že některá vozidla mohou náhle vyjet ze svého jízdního pruhu.

Špatné počasí, déšť, sníh, náledí nebo mlha zhoršují nejen viditelnost, ale také adhezi. Ztížené podmínky výrazně snižují možnosti řešit kritické situace. Přizpůsobte styl jízdy, její rychlost i bezpečnou vzdálenost od ostatních.

Při jízdě na víceproudých komunikacích a dálnicích buďte připravena na to, že řidiči mohou měnit jízdní pruhy bez dostatečného upozornění blinkry. Při předjíždění nebo přejíždění z pruhu do pruhu dávejte pozor na vozidla v tzv. mrtvém úhlu.

Ve tmě a za snížené viditelnosti se nikdy nedívejte přímo do světel protijedoucího vozidla. Jako vodicí prvek použijte okraj pravého chodníku nebo krajnice až do doby, kdy vás projíždějící auto mine.

Rada na závěr pro jízdu za deště či sněžení

V závislosti na množství vody na silnici mohou pneumatiky ztratit kontakt s vozovkou. Tzv. aquaplaning hrozí už při rychlostech nad 60 km/h.

V případě, že se auto dostane na sněhu nebo námraze do smyku, nesešlapujte prudce brzdu, pokud už nehrozí náraz. Povolte plyn, sešlápněte spojku a snažte se řídit tam, kam chcete jet. Dívejte se vždy směrem, kam chcete jet, podvědomě tam budete řídit.

Zpomalte, pokud v zimě projíždíte zastíněnými oblastmi, přes mosty nebo nadjezdy. Tato místa namrzají jako první, a také zůstávají déle namrzlá.

Šťastné kilometry přeje redakce magazínu Žena v autě.cz a BESIP.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018