Zdroj: archiv webu

3 rady pro bezpečné cestování s pejsky

7. 4. 2019

Správných rad, jak skutečně bezpečně cestovat s rodinnými mazlíčky, není nikdy dost. Společně se Zuzanou Novotnou, specialistkou ze Spokojeny Pes.cz, vám přinášíme tři základní doporučení pro cestování s pejskem. Dříve než poprvé svého pejska vezmete na cestu autem, doporučujeme vám si přečíst naše rady!

pes v autě
Foto: archiv webu
  1. Kurtování pejsků v autě je důležité

V případě nehody může pejsek ublížit sám sobě, ale i ostatním cestujícím. Pokud by pejsek ležel na zadních sedačkách, stačí abychom prudce zabrzdili a pejsek bohužel na sedačkách nezůstane, i kdyby sám chtěl. V případě nárazu bude síla vymrštění ještě mnohonásobně větší. Uvádí se, že pes vyvine při nárazu sílu až 40násobku své hmotnosti už při rychlosti pouhých 40 km/h.

Také může nastat situace, kdy samotná nehoda neohrozí cestující, ale poničí vozidlo. Vyděšený pes proklouzne z auta ven a vběhne pod kola jiného vozu. Bohužel i tato situace je velmi reálná a neměli bychom ji podceňovat. Proto je důležité připoutat i pejska.

  1. Dělejte pravidelné pauzy

Přestávky přizpůsobte zejména zdravotnímu stavu pejska a podmínkám, v jakých psa přepravujete. U štěňat a starých nemocných psů musíme počítat s tím, že nevydrží dlouho bez venčení a budeme muset dělat pauzy častěji. V létě musíme pejskům dopřát především dostatek vody a pokud není možnost mu nechat misku s vodou v autě, pak je potřeba zastavit. Při dlouhých cestách, např. na dovolenou v zahraničí, doporučuji dělat pauzy častěji. Pejska nechat vyvenčit, dát mu napít, pohrát si s ním a můžeme pokračovat. Při opravdu dlouhých cestách, kdy je potřeba pejska i krmit, je vhodné krmit po malých dávkách a dát mu přestávku o něco delší, jinak by hrozila nevolnost, kterou trpí bohužel i pejsci. Pokud se jedná o jednotlivou jízdu po dobu 2-3 hodin, většinou ji pejsci snáší bez problémů.

pes na ceste
Foto: archiv webu
  1. Zajistěte dostatečný přísun vzduchu pro pejska v autě

Vzduch cirkuluje po celém vozidle a pokud mám psa v kufru v přepravce, volím vždy takovou, která bude dostatečně vzdušná. Pomoci mohu otevřením zadních okének, ale samozřejmě záleží, v jakém prostředí jedeme, zda by to nebylo více ke škodě než prospěchu. Pokud takové možnosti nemám, dopřávám psům častější přestávky, kde se nadýchají čerstvého vzduchu, pořádně napijí a můžeme pokračovat dále.

Pro cestování v horkých letních dnech jsou výborným pomocníkem i chladící podložky. Psovi poskytují zchlazení o cca 5 – 10 °C. Na co bychom měli myslet především, je teplota uvnitř auta, která během chvíle vyšplhá do neskutečných hodnot. A právě proto za žádných okolností nenechávejte psa zavřeného v autě, ani když si jdete koupit jen pár rohlíků!

Kde je v autě optimální místo pro převážení pejsků?

To je hodně těžká otázka, protože nikdy nevíme, co nás potká. Nehody mohou být takové, že nám někdo nedá přednost a narazí do boku, nebo že nedobrzí a narazí do kufru. Každé místo má své výhody, ale i svá rizika. Co je ale nejdůležitější, ať už se rozhodneme pejska umístit kamkoliv, je zabezpečení. Určitě bychom neměli vyrazit na žádnou cestu bez přepravky nebo autopásu.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018