Bezpečí a komfort pro nejmenší

3. 7. 2015

Město Ulm není proslulé pouze jako rodiště Alberta Einsteina nebo nejvyšší kostelní věží na světě ( 161,5 m – Ulm Münster ), ale nachází se zde také továrna na výrobu dětských autosedaček  a dalších doplňků společnosti Britax který  jsem osobně navštívila. Dozvěděla jsme se spoustu zajímavých informací v oblasti bezpečnosti dětí v autě a mohla spatřit na vlastní oči crash test autosedačky.

Proč jsou autosedačky tak důležité
Každoročně dochází ve vozidlech a na vozovkách k poranění či úmrtí tisíců malých i větších dětí, přičemž většina z nich se odehrává při dopravních nehodách. Některým z těchto případů nelze předejít. Mnoha by se však zabránit dalo, pokud by byli lidé správně vybaveni a připraveni na přijímání bezpečných a odpovědných rozhodnutí.

Alarmující je, že téměř čtvrtina evropských rodičů nechává nákup autosedačky na dobu až po narození dítěte. To se za prvé nedoporučuje a za druhé je v některých zemích nezákonné opouštět porodnici bez řádné autosedačky. Ani výběr autosedačky by se neměl podceňovat. Někteří rodiče stráví výběrem autosedačky méně než hodinu. Více času věnují například výběru nového telefonu/ tabletu. Tyto zajímavé informace jsme se dozvěděly díky průzkumu, který společnost Britax provedla v evropských zemích.

Mnoho chyb je také způsobeno neznalostí rodičů. Téměř každý desátý rodič připustil, že před nákupem nekontroloval, zda je autosedačka kompatibilní s jeho vozem. Necelá polovina rodičů neslyšela o technologii ISOFIX nebo nechápou její přínosy. Podobné je to také s předpisem i-Size, což je celoevropská směrnice pro autosedačky, která nabízí lepší a ucelenější ochranu dětí. V platnosti je od roku 2013.

Pokusíme se vás seznámit s technologií ISOFIX a předpisem i-Size.

O ISOFIXU
Jedná se o technologii upevnění dětských sedaček v autě. Stal se mezinárodní normou pro všechny výrobce automobilů a dětských autosedaček.  V čem tato technologie spočívá? Kotvící body ISOFIX jsou již součástí vozu. Nacházejí se obvykle na vnějších sedadlech vzadu, v mezeře mezi sedákem a opěradlem. Často jsou označeny značkami nebo jsou vybaveny zasouvacími pomůckami pro konektory. Konektory k uchycení  se nachází na dětské autosedačky. Tím to uchycením jsou dětské sedačky bezpečně, správně a trvale připevněny k trupu auta.

Při čelním nebo bočním nárazu snižuje ISOFIX sílu vyvíjenou na dítě, a tím snižuje riziko zranění. Při nárazu minimalizuje podpůrná noha nebo horní popruh pohyb sedačky vpřed a její převrácení. Díky tomu to systému otočného spoje se nárazová energie odvádí od dětské autosedačky do sedadla vozu. Pevné spojení systémem ISOFIX také zaručuje, že se dětská autosedačka při nehodě zpomalí stejně rychle jako vůz. To vše snižuje zátěž na páteř i riziko zranění hlavy.

Pokud je dětská autosedačka upevněna tříbodovým bezpečnostním pásem, dochází ke zpomalení až tehdy, když se pás napne, tedy o něco později. To zvyšuje sílu vyvíjenou na dítě. Dalším důležitým účinkem spojení ISOFIX je skutečnost, že pohyb sedačky do stran je při nehodě omezen.

Velkým plus systému je jednoduchost, rychlé montáž nebo demontáž a zvýšení bezpečnosti.

Co říká předpis i-Size?
i-Size (ECE R129) je předpis pro dětské autosedačky, který platí  současně s předpisem ECE R44 platným pro dalších pár let. Hlavní změny, které předpis přinesl jsou například: povinnost umístění dětí do 15 měsíců proti směru jízdy, pouze sedačky s uchycením ISOFIX. Autosedačky, které budou v souladu s tímto předpisem musí také nově projít testem bočního nárazu.

Nařízení i-Size znamená, že rodiče budou muset vozit své dítě proti směru jízdy, dokud nedosáhnou nejméně 15 měsíců věku. Je to nejbezpečnější způsob přepravy dítěte, obzvlášť jako prevence poranění hlavy a krku. Tento krok je založen spíše na výšce a věku dítěte než na hmotnosti. Nová klasifikace délky a věku umožní rodičům zkontrolovat, zda je možno dítě přesunout do sedačky další kategorie.

Výrobci autosedaček budou moci schvalovat nové autosedačky podle ECE R44 asi až do roku 2018. Autosedačky splňující ECE R44 lze tedy používat i několik let po roce 2018.

Společnost Britax se specializuje na kompletní portfolio prémiových autosedaček, kočárků, dětských nosičů a příslušenství, jež vyhovuje potřebám životního stylu moderních rodin, a zároveň jde o společnost, která si dala za cíl inspirovat rodiny, aby cestovaly svobodněji, bezpečněji a stylověji.

 

 

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018