Olej? Který je ten pravý

14. 10. 2015

Téma motorových olejů je velmi často diskuzním tématem mezi řidiči. Otázkou vhodného výběru se zabývá každý motorista, který chce plechovému příteli na čtyřech kolech dopřát to nejlepší. Pravidla pro dolévání či výměnu oleje nepodléhají konkrétní značce či změně, nýbrž výkonností třídě, doporučení od výrobce a v neposlední řadě i ročnímu období.

Výběr správného motorového oleje zaručí automobilu delší životnost a řidiči tisíce šťastných kilometrů. Jak si jistě pamatujete s hodin fyziky, čtyřdobé motory se dělí na benzínové (zážehové) a naftové (vznětové). Pokud jste si vědoma tohoto nejdůležitějšího rozdílu, pak máte z poloviny vyhráno a vůz v relativním bezpečí.

Výměna motorového oleje se odvíjí od aktuálního technického stavu vozidla a počtu najetých kilometrů. Standardně se olej mění mezi 15 000 až 30 000 km včetně olejového filtru. U nových automobilů, jež k majiteli putovaly přímo z výrobní linky, se doporučuje výměna již po první tisícovce ujetých kilometrů opět včetně filtru. Naprosto odlišný scénář je u vozidel pořizovaných z autobazarů, u těch se obecně doporučuje výplach motoru.

Pro co nejdelší živostnost motoru vašeho vozu je lepší strategií zvolit kvalitní olej. Na trhu je jich několik, velmi dobré vlastnosti má například řada českých olejů MOGUL EXTREME. Výběr oleje se nevyplácí podceňovat, protože nekvalitní produkty způsobují velké opotřebování motoru, které často končí i jeho zadřením, vyšší spotřebou nebo nižším výkonem.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018