5 rad pro správné používání autosedaček

24. 9. 2015

Mnoho rodičů ráda vozí své nejmenší děti na sedadle spolujezdce, aby na ně lépe viděla. Odborníci však před tímto způsobem důrazně varují. Pokud se totiž na takovou jízdu důkladně nepřipravíte, hrozí dítěti v případě nehody vážná zranění, v extrémních případech dokonce smrt.

  1. Na předním sedadle proti směru jízdy pouze s vypnutým airbagem

Na předním sedadle se zapnutým airbagem se pro dítě autosedačka stává doslova smrtící pastí. Vystřelený airbag totiž doslova vmáčkne autosedačku do spolujezdcova sedadla, čím se dítě dostane do lisu. V tomto případě ho neochrání ani pomalý pohyb auta, airbagy se totiž nafukují už při rychlosti 30 km/h.

Naopak při vypnutém airbagu je dítě v sedačce umístěné proti směru jízdy velmi dobře ochráněno a mu náraz nezpůsobí žádná zranění.

  1. Na předním sedadle po směru jízdy mějte sedadlo ve správné poloze a airbag naopak zapnutý

V případě autosedaček umístěných po směru jízdy již airbag svůj účel plní. Nicméně pozor na příliš malý odstup sedadla od palubní desky, kdy nafukující airbag může pro dítě v autosedačce představovat velké nebezpečí. Sedadlo spolujezdce proto mějte vždy posunuto dozadu k zadním sedadlům.

deti

  1. Uchycení autosedačky kontrolujte před každou jízdou

Při instalaci dětské sedačky bezpečnostní pás dobře přitáhněte a ujistěte se, že sedačka pevně sedí a nepohybuje se ze strany na stranu. U isofixu zkontrolujte barevné body, které potvrdí správnost upevnění sedačky. Upevnění sedačky byste správně měli zkontrolovat před každou, byť i krátkou jízdou.

  1. Během jízdy kontrolujte upevnění bezpečnostních pásů

Během jízdy se snažte dbát, aby dítě bylo správně usazené a aby mělo zapnuté a utažené bezpečnostní pásy. Děti mají tendenci pásy uvolňovat nebo je sundávat. V takovém případě co nejrychleji zastavte a pásy dítěti nastavte znovu. Když dítě nemá správně zapnuté, nastavené a utažené pásy, je autosedačka úplně zbytečná.

  1. Podsedák vaše dítě neochrání

V poslední době se velmi často děti od čtyř let nedává vlastní autosedačka, ale jen tzv. podsedák. Z nejnovějších testů však jednoznačně vyplývá, že kombinace podsedáku a klasického pásu nestačí, protože nenabízí prakticky žádnou ochranu proti bočnímu nárazu. Skutečně bezpečná je pouze sedačka, která má zadní opěradlo a hlavovou opěrku.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018