Zdroj: archiv webu

Autem do Německa: rady na cestu 2019

8. 6. 2019

Chystáte se autem do Německa? Seznamte se s našimi radami a informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět.  

Obsah povinné výbavy je schodný s obsahem platným v ČR.

Zipujte až na poslední chvíli

Správné řazení v případě zúžení pomocí zipu by mělo nastávat až ve chvíli, kdy k samotnému zúžení dochází. Nikoliv x metrů před zúžením. Taková je praxe v Německu.

Dodržujte na dálnici bezpečnou vzdálenost

Minimální vzdálenost od auta vepředu by měla být cca polovina hodnoty rychlosti, kterou se autem aktuálně jedete. Nedodržení bezpečného odstupu může vyjít až na 400 €, včetně 3.měsíčního zákazu řízení.

Nejezděte na dálnici krajnicí
Bez ohledu na to, jak je dálnice zablokována, je jízda v odstavném pruhu zakázána. Dokonce i ti, kteří použijí krajnici, aby rychleji dojeli na odpočívadlo, riskují pokutu 75 eur a jeden bod.

Na dálnici zaplatíte pokutu za prázdnou nádrž

V Německu smějí na dálnici zastavit jen policisté, hasiči a zdravotníci. Ostatním je to přísně zakázáno. To platí i pro nouzové stání z důvodu prázdné nádrže. Je to pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče.

Netelefonujte za jízdy

Telefonování za jízdy na německých dálnicích kontrolují kamery. Dokonce i v dopravní koloně je telefon přísně zakázáno používat bez hands-free. Jedinou výjimkou je situace, kdy vůz strojí v koloně a má vypnutý motor, vzhledem k dlouhému čekání. Jinak hrozí pokuta od 60 eur a ztráta jednoho bodu výše.

Žádné „myšky“
Podjíždění na dálnici je v Německu velmi závažným dopravním přestupkem, za který hrozí běžně pokuta 100 a více euro, stejně jako ztráta bodu.

Zákaz tajných závodů na dálnici

Nenechte se vyhecovat ilegálním závodem na německé dálnici, jinak hrozí 2 roky vězení.

Myslete v koloně na uličku pro záchranku
Na silnici se třemi nebo více jízdními pruhy se vytváří nouzový pruh mezi levým a ostatními jízdními pruhy. Kdo pravidlo poruší, může očekávat minimální pokutu od 200-320 eur a zákaz řízení.

Nižší rychlost za mlhy

Když je viditelnost horší než na 50 metrů, je maximální povolená rychlost (i na dálnici) 50 km/h.

Vzdálenost výstražného trojúhelníku

Umístění výstražného trojúhelníku je 100 m za  auto, na dálnici 200 metrů.

Pokuty v Německu

I pro cizince platí v Německu bodový systém. Podle typu přestupku jsou udělovány trestné body od 1 do 8. Policie je, v případě porušení dopravních předpisů, oprávněna ukládat a vybírat pokuty až do výše 35-ti EUR na místě. Motorista musí zaplatit pokutu v průběhu následujícího týdne, jinak proti němu začne soudní řízení. Německá policie je také oprávněna vybírat částku vyšší než 35 EUR jakožto bezpečnostní zálohu při očekávání vyšší pokuty, a v tomto případě je proti řidiči, který porušil dopravní předpisy, zahájeno soudní řízení.

Cena mýtného pro osobní automobily na dálnicích

Bez poplatku (předpokládané zpoplatnění od října 2020)

Dětské autosedačky v Německu

Děti do 12-ti let věku a měřící méně než 150 cm musí být umístěny v dětské autosedačce. Vepředu smějí děti sedět až od 12 let nebo 150 cm výšky. V případě, že autosedačka není k dispozici, dítě od 3 let musí použít bezpečnostní pásy či jiné bezpečnostní zařízení připojené k sedadlu.

Rychlostní limity v Německu

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 100 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: neomezeně (doporučená je však 130 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • automobily s přívěsem: 80 km/h

Zplnomocnění o užívání firemního auta podmínkou

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do němčiny nebo do světového jazyka.

Alkohol za volantem v Německu

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0%. V jejich případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol. Toto nové nařízení se vztahuje i na zahraniční řidiče. Policie může požádat řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, za předpokladu že existuje podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Řidič může odmítnout, ale je pak nucen podstoupit krevní test.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Německa s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam.

Emisní zóny

Německo má mnoho měst s emisními zónami (cca 70 měst a oblastí), které určují s jakým štítkem je možné do města vjet. Více informací o konkrétních městech, kde platí emisní zóny včetně možnosti nákupu zde.

Čísla tísňových linek

  • záchranka: 194
  • policie: 112
  • hasiči: 112

Důležité kontakty:

Německy autoklub: www.adac.de
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +49 89 22 22 22 nebo prostřednictvím e-mailu adac@adac.de
Turistická centrála: www.schechien.ahk.de

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018