Zdroj: archiv webu

Autem do Rakouska: rady na cestu 2019

9. 6. 2019

Chystáte se o prázdninách do Rakouska? Znáte místní předpisy? Seznamte se s našimi radami a informacemi, jak se v Rakousku jezdí.

Obsah povinné výbavy je schodný s obsahem platným v ČR.

Jízda v dešti po dálnici

Při jízdě po mokré dálnici se automaticky snižuje dovolená rychlost z 130 km/h na 110 km/h.

V Rakousku dodržujte na dálnici bezpečnou vzdálenost

Minimální vzdálenost od auta vepředu by měla být cca polovina hodnoty rychlosti, kterou se autem aktuálně jedete. Jinak hrozí pokuta.

Myslete v koloně na uličku pro záchranku
Na silnici se třemi nebo více jízdními pruhy se vytváří nouzový pruh mezi levým a ostatními jízdními pruhy. Kdo pravidlo poruší, může očekávat tučnou pokutu 726 – 2 160€.

Výstražný trojúhelník

Umístění výstražného trojúhelníku je 100 m za auto, na dálnici 200 metrů.

Zákaz telefonování za jízdy

V Rakousku hrozí vysoké pokuty za telefonování za volantem (50 Eur na místě a ve správním řízení 72 Eur).

Zákaz kouření v autě

V Rakousku je zakázáno kouřit, pokud jsou v autě děti ve věku do 18 let (pokuta až 100 EUR).

Zákaz kamer v autě

Kamery v autě jsou zakázány při pořizování soukromých záznamů z veřejného prostranství. Povoleno je jejich použití při pořízení záznamu kolize po nehodě. Platí i pro mobilní telefony. Jinak hrozí pokuta až 10 000 €.

Nedání blinkru pod pokutou

Dát vědět o směru jízdy je důležité. V Rakousku platí v případě nedání znamení o změnu směru jízdy nebo i při přejíždění z pruhu do pruhu na dálnici pokuta až 2180 Eur.

Dálniční poplatky v Rakousku

Dálnice jsou v Rakousku placené prostřednictvím papírové dálniční známky nebo tzv. e-známky. Aktuálně lze v Rakousku koupit nejen tištěnou dálniční známku, ale i elektronickou. Ta elektronická však platí až 18 dní po zakoupení. Zakoupení papírové dálniční známky je možné na čerpacích stanicích v blízkosti hranic, ve vybraných směnárnách v Praze, či přes e-shop, kde je možné objednat i e-známku zde.

Dětské autosedačky v Rakousku

Děti do 14-ti let věku a měřící méně než 150 cm musí být umístěny v dětské autosedačce nebo podsedáku. Děti nad 150 cm musí používat bezpečnostní pásy určené dospělým. Pás nesmí vést přes krk dítěte. Vepředu smějí děti sedět až od 14 let nebo 150 cm výšky.

Rychlostní limity v Rakousku

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 100 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 130 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • automobily s přívěsem: 100 km/h

Zplnomocnění o užívání firemního auta podmínkou

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do němčiny nebo do světového jazyka.

Alkohol za volantem v Rakousku

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0,01%.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Rakouska s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam. Pozor na jejich bezpečné upoutání.

Emisní zóny v Rakousku

Emisní zóny platí jen pro nákladní automobily ve Vídni a některých částech Dolního Rakouska. V Rakousku existují na dálnicích také IG-L zóny (zkratka znamená zákon na ochranu ovzduší Immissionsschutzgesetz Luft), které znamenají jízdu se sníženou rychlostí kvůli omezení emisí. Vyplatí se dodržovat, jinak totiž platí vysoké pokuty kolem 2 000 – 3 000€.

Čísla tísňových linek

  • Integrovaný zachranný systém: 112
  • Poruchy aut OEAMTC: 120

Důležité kontakty:

Rakouský autoklub: www.oeamtc.at

Rakouský plánovač cest: Asfinag

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018