PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Bezpečně na hory s řetězy

19. 11. 2015

Jedete na hory a už dávno před cílem myslíte na to, zda nebudete muset nasazovat sněhové řetězy. Obava je tak obrovská, že raději přemýšlíte o tom, že s autem nedojedete až do cíle cesty a těch pár stovek metrů došlapete pěšky s batohem nebo lyžemi. Všechny tyto myšlenky jsou zbytečné, pokud se budete držet několika pravidel.

Proč je mít?
Ačkoliv u nás sněhové řetězy nepatří do povinné výbavy, neměly by ve vašem kufru při cestě do horských nebo zasněžených oblastí chybět. I v Čechách platí povinnost vozit sebou sněhové řetězy při zimních podmínkách, a jde navíc především o vaše bezpečí. V zahraničí patří v Evropě sněhové řetězy do povinné výbavy např. v  Rakousku, na Slovensku, v Norsku, Slovinsku a dalších zemích.

Jaké vybrat? … a půjčit si je nestačí!
Nespoléhejte přitom na vypůjčené řetězy a vyberte si ty nejvhodnější pro svůj vůz. To, že jste nepodcenili nákup sněhových řetězů, oceníte při jejich použití. Budete se cítit bezpečně a komfortně. Kvalitní sněhové řetězy se snadno nasazují a vydrží. V neposlední řadě i dobře vypadají. Vyráběny jsou i 7mm řetězy, které jsou určeny pro vozy s minimem místa v podbězích.

Kdy a kde vyzkoušet?
Nasazení sněhových řetězů je třeba vyzkoušet za příznivého počasí a za suchých podmínek. Díky technologiím nejde o složitou záležitost. Řetězy nasazujte na hnací nápravu, u vozidel s náhonem na všechna čtyři kola se řiďte pokyny výrobce vozu.

Kdy nasadit?
Je hloupost jezdit se sněhovými řetězy po suchém asfaltu a zároveň je špatné nasazovat řetězy až v situaci, kdy auto uvízlo nebo by mělo bránit provozu na silnici při sněhové pokrývce či náledí. Neváhejte použít sněhové řetězy ve chvíli, kdy je vozovka pokryta souvislou vrstvou ujetého sněhu nebo když napadla úplně čerstvá sněhová pokrývka a silnice ještě není prohrnuta. V takové situaci se vyplatí zastavit a nasadit řetězy hned na nejbližším místě bezpečném k zastavení. Řetězy používejte také na silnicích v horských oblastech, kde se často nesmí solit, a v průběhu zimy jsou tak vozovky pokryty tvrdým umrzlým sněhem a zmrazky. Řetězy rozhodně neváhejte použít, je-li náledí. Díky řetězům budete mít vůz i v náročných podmínkách lépe pod kontrolou a brzdná dráha s řetězy je na takovém povrchu vždy mnohonásobně kratší nežli bez nich. Navíc má vůz při průjezdech zatáčkou výrazně lepší trakci. Řetězy v zesíleném provedení jsou vyráběny i pro vozy SUV. Řidiči si často myslí, že se díky SUV vozu dostanou všude, ale je třeba myslet i na délku brzdné dráhy a kvalitu brzdění. Samozřejmostí je nasazení řetězů také v místech označených předepsanou dopravní značkou, s čímž se řidiči setkají nejen u nás, ale především v Rakousku, Itálii, ale i jiných zemích. A je jedno, jestli jedete osobním vozem nebo SUV.

Jiná jízda
Použitím sněhových řetězů se jízdní vlastnosti vozidla změní, a to obzvláště na měnícím se podkladu. Nejezděte proto rychleji než 50 km/h, na vozovce bez sněhové pokrývky i podstatně pomaleji. Krátkých přejezdů na úseku silnice bez sněhu se neobávejte, avšak jakmile se podmínky na vozovce zlepší na delší dobu, řetězy sundejte.

Údržba
Životnost řetězů určitě prodloužíte také tím, že je po použití krátce osprchujete od soli. Doporučit lze obracení řetězů, tzn. nasazovat je vždy méně ojetou částí článků nahoru. Stav oděru řetězu přitom pravidelně prověřujte. Řetězy, které mají ojetou více než polovinu průřezu článku, již nejsou bezpečné k užívání.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018