Titulka knihy Slávky Nejedlé: foto archiv autorky

Červen: měsíc žen-řidiček

10. 6. 2024

Teď v červnu máme jako ženy-řidičky důvod slavit. Mezinárodní den řidiček totiž připadá na 24. června. Že je toto téma důležité, ví také jedna z našich čtenářek a lektorka kondičních jízd Slávka Nejedlá. Právě teď jí v nakladatelství Grada vychází originální knížka pro ženy-řidičky: Průvodce řidičky aneb Jezdím dobře, jezdím ráda. 

Snimek-obrazovky-2024-06-10-v-14.08.45
Slávka Nejedlá: foto archiv autorky

Pro inspiraci s vámi sdílíme několik pasáží z knihy Slávky Nejedlé, tentokráte z kapitoly Muži a ženy za volantem.

Rada bych se také vypořádala s jedním poměrně rozšířeným tvrzením. A vy už asi tušíte, o co jde. Ano, jde o tvrzení, že muži jsou lepší řidiči než ženy. V očích mnoha mužů jezdí ženy zbytečně pomalu a obezřetně, rozjezdy jim trvají moc dlouho, bojí se předjíždět, nemají cit pro ovládání vozu a – o, bože -neumějí zaparkovat, kdekoli potřebují.

A naopak – v očích mnoha žen řídí muži zbytečně agresivně, jezdí moc rychle, s malým odstupem od vozidel před sebou, nebezpečně předjíždějí a často nerespektují nejvyšší povolenou rychlost.

I jako lektorka JEDU SAMA bývám v tomto směru občas konfrontována se situacemi, které bych ve 21. století nečekala. Zkrátka, ženy řidičky narážejí i v současné době na různá klišé a stereotypy a některé jim dokonce samy věří.

Foto-k-prispevku-6_obalka-Pruvodce-ridicky
Titulka knihy Slávky Nejedlé: foto archiv autorky

Takže jednou provždy – muži neřídí lépe a ženy hůř. Muži a ženy řídí prostě a jednoduše JINAK. Pro někoho to teď možná bude znít dost kontroverzně, ale – lišíme se nejen po fyzické a psychické stránce, ale i stylem řízení. S výjimkami na obou stranách, samozřejmě.

A co vlastně způsobuje rozdílnost ve stylu řízení? Rozdílnost vyplývá především z rozdílů v myšlení. To jsem si kupodivu nevymyslela já, ale potvrzují to studie. Rozdíl v myšlení je základním kamenem úrazu věčných dohadů na sociálních sítích i v restauračních zařízeních, kdo řídí lepe. Přitom si vzájemně nemáme co vyčítat, protože:

Podle statistiky jsou jednoznačnou doménou mužů nehody, k nimž došlo z důvodu nepřiměřené rychlosti, jízdou v nesprávném směru nebo vinou pozdní reakce. Ve srovnání se ženami jezdí většina mužů rychleji a agresivněji. V důsledku toho častěji havaruji v zatáčkách, za snížené viditelnosti a při předjíždění. Problémem řidičů je také mnohem častější jízda pod vlivem alkoholu a drog.

Naproti tomu ženy řidičky častěji než muži nereagují na hrozící nebezpečí, reagují příliš pomalu nebo naopak zbrkle.

Beautiful,Young,Woman,Driving,Vintage,Car.
agresivita za volantem: foto archiv Slávky Nejedlé

Častokrát opomenou provést některý ze série potřebných úkonů a nadprůměrně havarují na křižovatkách z důvodu špatného vyhodnoceni dopravní situace. Statistiky Besipu však ženám jednoznačně přiznávají bezpečnější styl jízdy a daleko menší počet zaviněných dopravních nehod. Ano, čtete správně, milé ženy…

Téma bych tedy uzavřela následujícími řadky. Jako vždy, výjimky potvrzuji pravidlo a i mezi ženami najdeme odvážné a akční řidičky. A naopak, ne každý řidič zkušeně zaparkuje a nebojí se předjíždět. Na silnicích bychom se měli především respektovat – bez předsudků a bez ohledu na to, zda za volantem druhého vozidla sedí žena, nebo muž. Protože řidiči jsou jen dobří nebo špatní.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018