Děti a zima. Na co dát pozor

5. 11. 2015

S postupujícím podzimem a klesajícími venkovními teplotami pomalu nastává čas nachystat dětskou výbavu na zimu. Ta na ni totiž klade vyšší nároky než ostatní roční období. Dítě musí být především v přiměřeném teple, aby se k jeho křehkému tělu nedostal mráz a zároveň se nepřehřálo. Úpravou by měl projít také kočárek či autosedačka. V následujícím článku vám poradíme, bez čeho se v zimě neobejdete.

Procházky na čerstvém vzduchu jsou zdravé i v zimních teplotách a prospívají rodičům i dětem. Zvyšují totiž obranyschopnost organismu, utužují celkové zdraví, přispívají k dobré náladě a také násobí chuť k jídlu. Protože tělo dětí, zvláště těch nejmenších, ještě nedokáže udržet stabilní teplotu, je nezbytné přizpůsobit venkovním podmínkám především oblečení. Vždy se vyplatí mít po ruce více slabších vrstev než jednu silnou. Ve výbavě by tak nemělo chybět především body, nejlépe s dlouhým rukávem, punčochové kalhoty, dupačky a svetr ke krku. V případě tuhých mrazů se může hodit overal. Nohy dítěte by měly navíc chránit ponožky, protože právě dostatečné teplo od nohou zaručí, že neprochladne.

V případě svrchní vrstvy oblečení vždy záleží na venkovní teplotě, účelu i věku dítěte. Pro větší děti, které již samy chodí, je ideální kombinéza s kapucí. Ta by měla mít voděodolný povrch a příjemný vnitřek. Největší výhodou kombinézy je její celistvá ochranná funkce. Dítě je v ní totiž dokonale tepelně izolované po celém těle a nehrozí, že by se k němu dostal chladivý vítr nebo studený a mokrý sníh. Kombinézu je pak třeba doplnit teplou pokrývkou hlavy, která zakrývá i uši, šálou a palčáky. Set by však neměl být pletený, protože vlna může podráždit citlivou dětskou pokožku a způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Optimální variantou je proto jemný, měkký materiál, jako například fleece. Také dětská zimní obuv by měla být nepromokavá, s teplou výstelkou a protiskluzovou podrážkou. U kojenců není obuv potřeba, stačí jim nasadit teplé ponožky nebo kožešinové bačkory.

Pro ty nejmenší děti, které ještě samy nechodí, slouží takzvaný fusak neboli nánožník. Ten do hlubokého kočárku či autosedačky padne jako ulitý a udrží dítě v teple. Zároveň by měl být prodyšný a odvádět přebytečnou vlhkost. Výhodou je, pokud lze fusak po celé jeho délce rozepnout, aby bylo v případě potřeby možné dítě snadno vyndat a opět ho do něj uložit. Chybět by neměly ani otvory pro pětibodové bezpečnostní pásy či možnost utahování fusaku, s níž lze regulovat jeho vnitřní teplotu v závislosti na počasí. Kromě něj by měl být kočárek vybavený teplou podložkou či vložkou vyrobenou z fleecu, vlny, kreatinu či bavlněného froté, která dítě izoluje od jeho studeného dna. Ta funguje jako termostat a zajišťuje, aby dítě odpočívalo v ideální teplotě. Při zimních procházkách i při cestování v autosedačce se bude hodit také teplá zimní deka z mikrovlákna, fleecu nebo softshellu.

Dospělá pokožka nesnáší chladné počasí dobře a u té dětské to platí dvojnásobně. Pleť dětí je totiž velmi citlivá sama o sobě, dokonce až pětkrát citlivější než kůže dospělého, a její reakce na mráz, vítr a další vlivy zimy je znatelnější. Neumí se sama termoregulovat, proto velmi snadno omrzá, tolik se neprokrvuje, rychleji se vysušuje a praská, a to již při teplotách kolem 5° C. Proto se rodičům doporučuje zařadit do zimní výbavy krém, mast či olej s hutnou konzistencí a obsahem bambuckého másla či jiné vydatné suroviny, která dětskou tvářičku ochrání a zároveň vyživí. Kosmetické přípravky by ovšem neměly obsahovat příliš vody. Ta totiž může pleť dítěte poškodit.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018