PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Dvě prvenství pro jeden z nejbezpečnějších vozů světa

3. 8. 2014

Pro Volvo vždy bylo slovo „bezpečnost“ synonymem a zároveň prioritou. V roce 2020 nás tak možná čekají modely, ve kterých už nebude možné se vážně zranit. Volvo totiž vyvíjí technické inovace, které nás hlídají, abychom nesjeli z vozovky, nezabočili do cesty jinému vozu nebo se nepřevrátili. Otázka je: bude to stačit?

Zbrusu nová XC90 automobilky Volvo Cars – k jejímuž finálnímu odhalení dojde v srpnu – bude nabízet nejkomplexnější a technologicky nejdůmyslnější balíček standardních bezpečnostních funkcí v automobilovém průmyslu. Tyto nové technologie posunou společnost o významný krok blíže k její vizi, podle níž by od roku 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo usmrcen ani vážně zraněn.

Standardní balíček bezpečnostních funkcí tohoto sedmimístného prémiového SUV s pohonem všech kol zahrnuje dvě celosvětově první bezpečnostní technologie: systém ochrany proti neúmyslnému sjetí z vozovky a schopnost automatického zabrzdění v křižovatce. Tyto inovace budou tvořit součást sady bezpečnostních funkcí, které udělají z nové XC90 jeden z nejbezpečnějších vozů na trhu.

„Pokud jde o bezpečnost, máme stejný výchozí bod jako před 87 lety: reálné životní situace,“ prohlašuje Peter Mertens, senior viceprezident oddělení pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Car Group. „Studujeme dostupné informace. Pokořujeme dosavadní čísla. Inovujeme. Ve výsledku vyrábíme jedny z vůbec nejbezpečnějších automobilů.“

Celosvětová novinka číslo 1: systém ochrany proti neúmyslnému sjetí z vozovky

Neúmyslné sjetí ze silnice je běžným typem dopravní nehody, přičemž k němu dochází z různých důvodů – od nepozornosti řidiče, přes jeho únavu až po špatnou viditelnost. Například ve Spojených státech amerických tvoří sjetí ze silnice polovinu dopravních nehod s následkem smrti, zatímco ve Švédsku zaujímají dopravní nehody samotného vozidla jednu třetinu všech dopravních nehod osobních automobilů s následkem smrti nebo vážného zranění.

Automobilka Volvo Cars vyvinula jako odpověď na tento problém funkci „zabezpečené polohy“.

Schopnost „zabezpečené polohy“ v praxi znamená, že v případě neúmyslného sjetí ze silnice zbrusu nové Volvo XC90 rozpozná, co se děje, a utáhne bezpečnostní pásy předních sedadel, aby řidič i spolucestující zůstali pevně zajištěni na svých místech. Bezpečnostní pásy jsou pevně utaženy tak dlouho, dokud je vůz v pohybu.

Celosvětová novinka číslo 2: systém automatického zabrzdění v křižovatkách

XC90 je prvním automobilem na světě vybaveným technologií, která umožňuje automaticky zabrzdit, pokud řidič začne odbočovat do cesty protijedoucího vozu. Jedná se o běžnou situaci jak na rušných městských křižovatkách, tak na rychlostních silnicích, kde je maximální povolená rychlost vyšší. Volvo XC90 nejnovější generace dokáže rozpoznat potenciální srážku a začne automaticky brzdit, aby předešlo kolizi nebo alespoň zmírnilo následky dopravní nehody.

Široká škála bezpečnostních funkcí pro Volvo XC90 nové generace

Pro nové Volvo XC90 bude dostupná bohatá nabídka různých bezpečnostních inovací. Mezi ně budou patřit například preventivní ochrana před nárazem zezadu, revoluční prevence a ochrana pro případ převrácení, systém City Safety s funkcí automatického brzdění plnou brzdnou silou, rozšířený systém detekce dopravního značení, informace ze slepých úhlů nebo asistent pro jízdu v kolonách.

Sdílet článek:

Více na webu Volvo

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018