Festivalová Lancia září v testu bezpečnosti

15. 9. 2008

Lancia a film k sobě patří od počátků vzniku kinematografie. Elegance a styl Lancie se staly oblíbenou rekvizitou bezpočtu filmových tvůrců, mnohde hrály vozy hlavní roli. A totéž platí i o slavném benátském filmovém festivalu, který skončil před několika dny. Tradici spřízněnosti filmu a auta zůstává věrný i nový reklamní spot Lancie Delta, který je ve skutečnosti dokonalým krátkým filmem. Hlavní roli ztvárňuje   Richard Gere s Lancií.

Hudbu vytvořil proslulý skladatel a dirigent Ennio Morricone. Další možností, kde bude možno obdivovat dokonalý design značky Lancia, se brzy stane nový film Andělé a démoni natočený podle bestselleru Dana Browna.

Skutečně moderní auto ale dnes nehodnotíme jen podle designu. Stále větší roli proto u špičkové značky, jakou Lancia bezesporu je, hraje otázka bezpečnosti.

concept deltaNejnovější model ze stáje Lancia získal v prestižním testu Euro NCAP pět hvězdiček a zařadil se tak k nejbezpečnějším autům. Toto ocenění potvrdilo zvláštní péči, jakou věnuje Fiat Group Automobiles všem aspektům ochrany cestujících.

K dosažení tohoto výsledku bylo zapotřebí, aby designéři studovali všechny možné typy nehod: čelní a boční střet, přetočení a náraz zezadu. Také bylo třeba vzít v úvahu možné rychlosti při střetu, překážky a ochranu cestujících, kteří jsou po fyzické stránce velmi rozmanití. Celkem inženýři strávili nad propočty 15 000 hodin a bylo provedeno 80 crash testů, 150 simulací na „HyGe slide“ a 100 testů jednotlivých součástek. Tato čísla dokládají odhodlání společnosti učinit z Lancie Delta maximálně bezpečné auto.

concept delta logoVysokou míru bezpečnosti zajišťují sofistikované prvky, které jsou součástí výbavy nového modelu. Do standardní výbavy patří 6 airbagů, tříbodové bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači síly, 5 hlavových opěrek nebo systém prevence požáru FPS či úchyty Isofix na zadních sedadlech. Další bezpečnostní prvky se týkají úpravy sedadel a dveří, které byly konstruovány s ohledem na jejich chování při nehodě.

Kromě toho zaručují nejsofistikovanější elektronické prvky neustálou kontrolu nad vozidlem, umožňují nebezpečné situace předvídat a reagovat na ně bez ohledu na eventuelní chyby řidiče a řešit kritické situace bez větších potíží. Delta disponuje jedním z nejpokročilejších systémů ABS (protiblokovací brzdový systém) v současnosti. Jízdní vlastnosti dále zdokonaluje spolehlivý brzdný systém EBD (Electronic Brake force Distribution): ten rozděluje brzdnou sílu mezi všechny čtyři kola v závislosti na momentálních podmínkách přilnavosti jednotlivých kol a stavu brzdového obložení a zamezuje zablokování kol, a v neposlední řadě ESP (Electronic Stability Program, známý jako „Absolute Handling System“), který zasahuje v situacích, kdy je v ohrožení stabilita vozu a pomáhá udržet plnou kontrolu nad vozidlem. „Absolute Handling System“ v nové Lancii Delta je velmi vyspělý a přináší některé důležité novinky, jako například LTF (Linearization Torque Feedback) a TTC (Torque Transfer Control), které vždy zasahují „diskrétně“, v součinnosti s DST (Drive Steering Torque), aktivním elektronickým prvkem, který provádí korekce automaticky a zároveň kontroluje přetáčivost na povrchu s nízkou přilnavostí. Tím systém DST zvyšuje jednak bezpečnost vozu, jednak jeho ovladatelnost.

Lancia Delta disponuje nejvyspělejšími prvky aktivní i pasivní bezpečnosti a úroveň celkové ochrany činí z tohoto modelu jeden z nejbezpečnějších vozů na světě.

 

Carin

Sdílet článek:

Více na webu Lancia

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018