PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

I v zimě jezděte s úsměvem

27. 11. 2015

Zima je tu. Ranní mráz, plískanice a sníh o sobě dávají pomaličku ale jistě vědět. Je proto nejvyšší čas připravit svůj vůz na zimní provoz. Nenechte se zaskočit a předejděte případným problémům na vozovce.

Co tedy všechno na autě zkontrolovat?

Dolijte nemrznoucí směs do odstřikovačů. Jde o nezbytnost, která zamezí zamrznutí předního skla. Důležité je také prostříknout hadičky, aby nedošlo k zamrznutí původní směsi.

Autobaterie. Bez ní to nepojede. Nechte si ji zkontrolovat, a pokud je stará více než pět let a máte problémy se startováním, vyměňte ji.

Kontrola hustoty chladicí kapaliny. Je dobré si uvědomit, že bod mrznutí chladící kapality by se měl kontrolovat každý rok. Při výběru dbejte na to, aby kapalina vydržela nejméně -25 stupňů Celsia.

Použijte olej na gumové těsnění vozu. Nezamrznou vám tak dveře. Na čerpacích stanicích nebo v prodejnách s autodopňky snadno zakoupíte silikonové oleje, které fungují na bázi glycerinu. Díky jim natřete gumové těsnění vozu. Nedojde tak k situaci, kdy budete mít problém se zamrzlými dveřmi.

Dobrý výhled zajistí funkční stěrače. Na skle se chcete zbavit nečistot. Zapínáte tedy stěrače a na skle před vámi se náhle tvoří mapy, které si nezadají s nejlepšími abstraktními obrazy.  V takovém případě přemýšlejte o okamžité výměně. V zimě budete potřebovat jejich plnou funkčnost a dobrý výhled. Stěrače, které budou přimrzlé, nikdy hned nezapínejte. Utrhnete gumičku nebo zadřete motorek. Podeberte je škrabkou na led, případně počkejte, až se vůz zahřeje a pak je po chvilce jízdy zapněte.

Aditiva a oleje pro zaručený start motoru. Srdcem celého automobilu je motor. Aby vám lépe startoval, můžete do paliva přidat aditivum, které zlepšuje vlastnosti paliva a umožní snadnější startování v mrazivém období. Náplň se v doporučené koncentraci lije přímo do nádrže. Speciální aditivum je důležité především u aut se vznětovým motorem, kterému pomáhá v případech, kdy (především nekvalitní) nafta v nádrži zamrzne. Zkontrolujte měrkou také hladinu oleje. V případě nízké hladiny je potřeba olej doplnit. Zimní oleje mají ve svém označení písmeno W (winter). Je nutné dodržet předepsané viskozitní a výkonové parametry oleje dané výrobcem automobilu. Téměř ve všech značkách nových aut je plněn v současné době olej specifikace 5W-30. Výběr oleje můžete uvést na příkladu jednoho z nejprodávanějších aut Škoda Octavia 2.0 TDi. Předepsaný olej má viskozitní specifikaci SAE 5W-30 a dále musí splňovat firemní specifikaci VW 504.00/507.00. Toto splňuje například český olej MOGUL 5W-30 EXTREME LFIII , který lze běžně koupit v síti čerpacích stanic Benzina či na e-shopu www.mogul.cz.

Kupte si rozmrazovače zámků. Lít horkou vodu do zámku zní sice jako zajímavý nápad, ale když budete na horách, tak na parkovišti se budete po horké vodě shánět s nevalnou nadějí na úspěch. Se zapalovačem velkou slávu také neuděláte, protože si můžete poškodit klíč nebo elektroniku imobilizéru.

V případě sněhové nadílky buďte doma, případně si pořiďte sněhové řetězy nebo textilní návleky. Sněhové řetězy nebo textilní návleky oceníte při pobytu na horách.  Abyste už tak adrenalinovou jízdu přežili ve zdraví, zjistěte si přesné rozměry pneumatiky a dejte je po celém obvodu na hnaná kola.

Užitečné doplňky. V zimní výbavě automobilu by neměl chybět hadřík na zamlžená skla, smetáček, lopatka, škrabka, baterka, deka a lano.

V zimě s ruční brzdou raději neparkujte. Ve velkých mrazech ruční brzdu nezatahujte, může přimrznout. Raději parkujte se zařazenou jedničkou nebo zpátečkou a kola natočte k hromadě sněhu nebo blízkému obrubníku.

Cestování autem v zimě nemusí být záležitost pocuchaných nervů a přemýšlením, jaké číslo má odtahová služba. Stačí nepodcenit přípravu na blížící se mráz a sníh. Jízda se tak stane daleko příjemnější a klidnější.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018