Inspirující Bára v novém Seatu

6. 6. 2019

Pro mnoho z nás je velkou inspirací. Neobyčejná žena, která toho ve sportu dokázala neskutečně mnoho a zároveň vše dokázala skloubit s bohatým soukromým životem. Jaké je tajemství jejích životních úspěchů ve sportu i doma? Co plánuje a jak se jí líbí její nové SUV Seat Tarraco? Přinášíme vám rozhovor s oštěpařkou Bárou Špotákovou.

Báro, prozraďte nám, co je tajemstvím vašeho úspěchu? Co je pro vás ve vaší dlouholeté, úspěšné kariéře vůbec nejdůležitější?

Pro mě hraje roli věrnost. Pravdou je, že když stárnete, stárnou i lidi kolem vás. Pro mě je v tuto dobu těžký, že moji vrstevníci – atleti končí svou kariéru a já tam zůstávám sama. Naštěstí ale tady mám stejného trenéra, stejného manažera, jezdím stále Seatem. Kapela Tři sestry jsou stejný. Ti budou slavit příští rok 35 let spolu. To jsou „držáci“. To přece něco znamená, když jsou spolu 35 let. To jsou pro mě hodnoty, které něco znamenají. Hodnoty, které dnes mizí. Lidi dnes něco zaslechnou a běží jinam. Dnes se nic nespravuje, dnes se to radši vyhodí. To je dnes trend. Naopak my, my to tedy spravujeme (smích). To je takový moje poselství.

Již v závěru loňského roku jste se po červencovém porodu druhého syna vrátila zpět k oštěpu a pro nadcházející období si stanovila velké cíle: obhajoba titulu mistryně světa z Londýna v Dauhá a příští rok olympiáda v Tokiu. Jak se aktuálně cítíte?

Návrat k sezóně byl kupodivu hladký. Jako i při prvním dítěti. I když těch pochyb je v hlavě mnohem víc. Jsem si vědoma svého věku a jsem si vědoma starostí, které s druhým dítětem přibyly. Když máte ale podporu doma, tak to jde. Mám také dobrého fyzioterapeuta, který se mnou jezdí. Cítím se dobře a jsem sama zvědavá, jak to v Římě (pozn. redakce Diamantová liga) dopadne.

Jako svůj další vůz jste zvolila nový model SEAT Tarraco. Co se vám na tomto SUV modelu líbí? Půjčujete ho manželovi? .-)

Tarraco mu moc nepůjčuji. V modelu Tarraco mám nyní pocit většího bezpečí s dětmi a lepší přehled na silnici. Seat Tarraco je moc krásný. Design auta se vydařil. Je daleko lépe technicky vybavený. Vlastně je na mě až moc chytrý.

Bára Špotáková přechází po šesti letech z modelu SEAT Alhambra na model Tarraco v nejvyšší výbavě Xcellence. Bára s manželem, syny Jankem a Darkem a fenkou Kevinkou jezdí nyní v modelu Tarraco v odstínu Atlantic modrá, s nímž dokonale ladí prostorný a mimořádně variabilní interiér čalouněný kombinací černé a šedé. Pod kapotou Bářina Tarraca pracuje velmi výkonný a hospodárný turbodiesel 2.0 TDI s nejvyšším výkonem 140 kW/190 k, pohonem všech 4 kol a kombinovanou spotřebou 5,6 litru nafty na 100 km. Součástí výbavy je adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist, zadní kamera nebo parkovací asistent. Bára zvolila Tarraco s 20“ koly, sedmimístným interiérem, adaptivními tlumiči DCC a navigačním systémem Plus s 8“ displejem s prostorovým kamerovým systémem Top View a mnoha dalšími prvky komfortní a bezpečnostní výbavy.

Prozraďte nám, kde berete energii a motivaci? Co vás dokáže nejvíc nabudit?

Všichni, kteří dělají nějaký i hobby sport, vědí, že nejvíc funguje, když se začnete pohybovat. Stačí se jít proběhnout s kočárkem a za 10 minut jste nalazená úplně jinak. Není to jen o vrcholovým sportu. Nejlépe funguje hra, ale to se musí sejít lidi. To je náročný časově. No a jak se nabudím na velký výkon? Důležitý je pozitivní myšlení. Svaly a mozek si to pamatují. I ta místa. Nevím, jak to, ale mám štěstí, že mi stačí přijet na oblíbená místa, kde přepnu. V tu chvíli už vím, že to bude dobrý a najednou ani nevím, že mám 2 děti a je mi 38. V tu chvíli jsem stejná, jako když jsem tam přijela před deseti lety.

Co vás ve vrcholové atletice stále drží?

Před 10 lety bych si určitě nemyslela, že ještě budu závodit. Člověk to musí nechat uzrát. Nejhorší je dělat nějaké rozhodnutí, když je člověk unavený ze sezóny. Je dobré si dát měsíc pauzu a pak to hodnotit. Stále mě u oštěpu drží fakt, že by to furt jde. To je důležitý. Stále mě to baví. Mezitím jsme postavili dům, založili rodinu. V atletice je obrovská výhoda, že je člověk tak trochu svým pánem. Když už mám tu výkonnost a někam jsem se dostala, je vše daleko jednodušší. Mohu sama naplánovat kde a kdy chci trénovat. Diváci mi furt fandí. To je skvělé. Doufám, že nebudu ten případ, co se hroutí, že mu končí kariéra. Věřím, že ne. Mám celou dobu svůj paralelní život. Vystudovala jsem vysokou školu. Vidím paralelu s těma dvěma dětma, jako když jsem se v roce 2006/7 připravovala a chodila na denní studium na vysokou školu. Proto si tak rozumím na tréninzích Rudy Černýho s holkama ve skupině, co také dnes studují vysokou školu. Ty přijdou unavený ze školy a já z domu. Pamatuji si, že jsem přišla ze školy a půl hodiny se vzpamatovávala. Trénink vám pomůže, je to dobrý na hlavu. Když tam přijdu plna problémů z domova. Za deset minut už o tom nemluvím. Za půl hodiny už trénuju na maximum, za hodinu mi endorfiny zaplaví tělo a už se usmívám a už tam vtipkujeme. Je to takový útěk (smích).

Barbara Spotakova nataceni spotu a treninkPHOTO BY CPA

Barbara Spotakova nataceni spotu a trenink
PHOTO BY CPA

Báro, dokážete si představit, co budete dělat za 15 let?

Rozhodně chci pokračovat do olympiády v Tokiu, ale poslední dny mám tolik práce, že přemýšlím jen kousíček dopředu. Dokáži si představit, že bych předávala zkušenosti dětem (spíše než dospělým). Trenéři vrcholových atletů nemají žádný soukromý život. A toho já se nikdy nevzdám. Takže třeba bych se viděla jako trenérka na Kladně. Byla by škoda, abych své zkušenosti nepředávala. Od Honzy Železnýho, vícebojaře Rudy Černýho, byla jsem na univerzitě v Americe, .. Už si dokáži představit víc, že budu své zkušenosti předávat. Oba rodiče jsou pedagogové, tak nějaké vlohy tam budou…

Báře Špotákové přejeme mnoho úspěchů během letošní sezóny a přejeme jí šťastné kilometry!

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018