Zdroj: archiv webu

Jak dát první pomoc

7. 6. 2019

Uměli byste podat první pomoc? Čím vlastně začít, když se ocitnete u dopravní nehody a chcete podat správně první pomoc před příjezdem záchranky? Nejdůležitější je zachovat klid, oslovit postiženého a pokud nereaguje, zahájit první pomoc. Pamatujte jednoduché pravidlo tří písmenek ACB: air, circulation, blood – neboli nejprve uvolnit dýchací cesty, pak zajistit krevní oběh a zastavit případné krvácení. Díky těmto 3 jednoduchým krokům můžete zachránit lidský život.

Foto: archiv webu

1. Uvolněte dýchací cesty – zakloňte zraněnému hlavu

Dýchací cesty uvolníte jednoduchým záklonem hlavy. V případě, že postižený dýchá samostatně, uložte ho do stabilizované polohy, čímž zajistíte volné dýchací cesty. Stabilizovaná poloha je poloha na boku. Pokrčte jeho vzdálenější nohu v koleni. Ruku ohněte v lokti (jakoby do svícnu) a upažte ji. Druhou ruku zasuňte pod tvář zakloněné hlavy.

2. Zajistěte krevní oběh –  poskytněte srdeční masáž

Pokud postižený nereaguje a nedýchá, zahajte srdeční masáž a umělé dýchání. Při srdeční masáž platí pravidlo 30:2. Neboli po 30 stlačení hrudníku následují 2 vdechnutí. Masáž provádíme vždy na tvrdé podložce. Při masáži stlačujeme prsní kost v úrovni bradavek cca do 6 cm hloubky. Pokud je postižený v bezvědomí a nedýchá nebo lape po dechu, zahajte umělé dýchání. Při umělém dýchání stlačíme nos a 2x do postiženého vdechneme. Při vdechu kontrolujeme, zda se zvedá hrudník, což svědčí o proniknutí vzduchu na správné místo. Pokud z nějakého důvodu nechcete zraněnému poskytnout umělé dýchání, proveďte jen srdeční masáž. Resuscitaci ukončujeme jen tehdy, pokud začne postižený reagovat nebo normálně dýchat.

Foto: archiv webu

3. Zastavte krvácení – aplikujte tlakový obvaz

Při velkém krvácení přiložte tlakový obvaz, a teprve pokud se vám krvácení nepodaří zastavit, použijte zaškrcovadlo. Postiženého dejte do protišokové polohy. Položte postiženého na záda a zvedněte mu nohy přibližně třicet centimetrů nad podlahu, tím se krev z velkých cév dostane do centralizovaného oběhu.

Současně přivolejte záchrannou službu 112. Těm, kteří mají ohledně poskytnutí první pomoci pochyby, doporučujeme stáhnout aplikaci Záchranka přímo do mobilu. V případě nehody vás navede, jak správně první pomoc postiženému poskytnout. Nám se moc líbí projekt a klip ostré hiphopové slovenské kapely SEPAR, který názorně ukazuje, jak správně resuscitovat. Koukněte se na něj!

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018