Jak se připravit na zimní sezónu

23. 9. 2015

Tak už se nám to pomalu blíží a termín 1. listopadu klepe na dveře. Nečeká nás ovšem pouze chladné a nevlídné počasí, ale také povinné přezouvání plechových miláčků na zimní pneumatiky. Výběr nového obutí pro váš ovšem nemusí být věda a po přečtení tohoto článku vás už nezaskočí ani problém se skladováním pneumatik letních.

Od 1. listopadu mají všichni řidiči užívající pozemní komunikace povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. To platí v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 4 °C, sněží nebo mrholí, případně prší při nízkých teplotách.

Tak praví, byť na první pohled trochu kostrbatě, zákon. Je pravda, že podle jeho znění by policie neměla uplatňovat žádné sankce, pokud bude například zcela jasno a 15 °C, na druhou stranu, nikdy nevíte, kdy může dojít k náhlé změně počasí. V takovém případě je již odpovědnost zcela na vás. Proto je nanejvýš praktické v tomto období obout zimní pneumatiky a nebát se kontroly, jakmile se na nebi objeví první mráček.

Vždy myslete na pravidlo 4×4

Se zimními pneumatikami to je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Stačí si zapamatovat tato 4 jednoduchá pravidla.

  • 4 pneumatiky na jednom voze – Při nákupu nových zimních pneumatik vždy kupujte celou sadu, tj. všechny čtyři. Zimní pneumatiky musí být obuty na všech čtyřech kolech, kombinace zimních a letních pneumatik je nebezpečná, zejména při brždění!
  • 4 měsíce v roce – Zimní pneumatiky by se měly používat po dobu alespoň čtyř zimních měsíců, rozhodující je průměrná denní teplota pod 7 °C.
  • 4 mm minimální hloubka dezénu – U zimních pneumatik by se měla sledovat obzvláště pečlivě minimální hloubka dezénu, která má být 4 mm. Brzdná dráha při této hloubce je oproti brzdné dráze letních pneumatik o polovinu kratší.
  • 4 roky – Stejné zimní pneumatiky by se měly používat maximálně čtyři sezóny, materiál běhounu totiž časem tvrdne a ztrácí své „zimní“ vlastnosti.
Jak správně pneumatiky uskladnit?

Pro zachování perfektního stavu zimních či letních pneumatik i mimo sezonu bychom neměli podceňovat jejich skladování. První krok by měl proběhnout již před samotnou demontáží. Rovněž si označte, na jakém místě podvozku byly používány. Další sezonu této informace využijete, když prohodíte přední pneumatiky za zadní a obráceně, čímž vyrovnáte jejich opotřebení.

Po demontáži jak pneumatiku, tak vlastní kolo pečlivě omyjte a odstraňte hrubé nečistoty, zejména zaklíněné kamínky v drážkách. Místo pro skladování vybírejte tak, aby na pneumatiky nešlo přímé sluneční záření a nečelily vysokým teplotám – ideální je například garáž či sklep. Eliminujte ovšem veškerá rizika spojená s možným znečištěním (ředidla a jiné chemické látky) či poškozením (ostré předměty apod.).

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018