PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Jak se vyznat v typech autosedaček

9. 11. 2017

Mnoho řidiček žije stále v mylném domnění, že pro použití dětské autosedačky platí věkový limit 12 let (do roku 2006). Jediným faktorem, který dovoluje dítěti sedět bez dětské autosedačky, je váha minimálně 36 kg a výška od 150 cm. Stačí však, aby dítě splňovalo pouze jednu z těchto podmínek.

Dítě lze přepravovat i na předním sedadle spolujezdce v kterémkoliv věku. Kojenec umístěný v dětské vaničce může být na předním sedadle pouze v případě, že je vypnutý airbag a dítě je otočeno zády ke směru jízdy. Proto si vždy ověřte, zda vypnutí airbagu váš vůz dovoluje. Větší děti, které sedí čelem ke směru jízdy, mají airbag zapnutý. Pokud sedí v autosedačce, doporučuje se odsunout sedadlo víc dozadu.

cybex-sirona

Pozor na chyby

Lidé mohou mít mnohdy pocit, že se lze vyhnout použití autosedačky tím, že drží dítě v náručí nebo se s dítětem připoutají jedním pásem. V případě společného připoutání jedním pásem dítě při nárazu rozdrtíte svojí tíhou. Udržet ho v náručí nemáte šanci. Je to stejné jako se všemi volně položenými věcmi ve vozidle, proto nenechávejte ve vnitřním prostoru vozidla nic volně ležet.

111 (2)

Přehled jednotlivých tříd autosedaček podle váhy

Jednotlivé autosedačky se dělí do celkem pěti tříd podle váhy dítěte. Doporučuje se však vybírat vždy v přítomnosti dítěte, abyste mohli vyzkoušet, zda mu sedačka pasuje a zda se v ní cítí příjemně. Vámi vybraná sedačka by měla mít vždy schválený typ homologace, což zajistí ideální i bezpečnou polohu a uchycení.

Třída 0 pro děti od narození do 10 kg

Speciální autosedačky pro ty nejmenší děti, jež připomínají kolébku. Jedná se v podstatě o speciální vaničku s polstrovaným vnitřkem. Dítě je v ní umístěné v pololehu, protože ještě není schopno sedět a udržet hlavu. Sedačka se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy.

Třída 0+ pro děti do 13 kg

Tato třída je v podstatě totožná se skupinou 0. Sedačky 0+ však mohou být ze začátku příliš velké a nepohodlné, proto je vhodnější nejprve investovat do třídy 0.

Třída 1 pro děti od 9 do 18 kg

Třída 1 je určená pro děti přibližně do věku 4 let, kdy dítě dokáže samostatně sedět. U těchto autosedaček je dítě připoutáno pětibodovým pásem.

Třída 2 pro děti od 15 do 25 kg

Autosedačky této třídy většinou nemají vlastní bezpečnostní popruhový systém, proto se využívá tříbodový pásový systém pomocí pásu pro dospělé. V tomto případě vždy dbejte na zajištění správné polohy pásu vzhledem k postavě vašeho dítěte.

Třída 3 pro děti od 22 do 36 kg

Typ sedaček pro největší děti využívá takzvaného podsedáku, který je bez opěradel, a slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky, jež umožňuje připoutání pomocí bezpečnostního pásu používaného dospělými.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018