Luxusní vydání Máchova Máje

5. 5. 2009

Mezi knižní klenoty se jistě zařadí exkluzivní vydání básně Karla Hynka Máchy Máj. Kniha vytištěná na velkolosinském ručním papíře vychází jako příležitostný tisk v limitovaném nákladu 200 kusů, z toho prvních 20 v luxusní vazbě z pravé kůže. Bibliofilii se čtyřmi originálními grafikami Kristiána Kodeta vydává společnost Excellens paper při příležitosti blížících se oslav dvoustého výročí básníkova narození.

Na vydání knihy se kromě společnosti Excellens paper významně podílí také Obec spisovatelů, Ruční papírna Velké Losiny a zejména Klub 3. tisíciletí Soni Kodetové, věnující se aktivnímu životu seniorů a jejich celoživotnímu vzdělávání. Právě na jeho záslužnou činnost bude věnována i část výtěžku z prodeje. Předsedkyně Klubu Soňa Kodetová očekává zájem především z řad sběratelů, ale i milovníků krásných tisků a originálních grafik.

 Jak dále upozorňuje Soňa Kodetová, výjimečné vydání Máchova Máje je zároveň prvním počinem v rámci velkého oslavného projektu „Rok Karla Hynka Máchy 2010“, věnovaného dvoustému výročí Máchova narození.  Oslavy zaštítil prezident republiky Václav Klaus. Ten přislíbil i svoji osobní účast na slavnostní prezentaci bibliofilie, na níž mu bude předán výtisk Máje číslo 1.

Slavnostní prezentace Máje se uskuteční 12. května 2009 od 17 hodin v prostorách Letního refektáře Strahovského kláštera. Vystoupí na ní houslový virtuóz Pavel Šporcl. Mezi hosty bude jeho žena, herečka Bára Kodetová, spolu s mnoha dalšími osobnostmi české kulturní a společenské scény. Součástí akce bude i benefiční dražba na podporu činnosti Klubu 3. tisíciletí Soni Kodetové.  Svá díla do ní věnovali Kristián Kodet a malířka a výtvarnice Ivana Štenclová.

Uměleckou knižní vazbu prvních 20 výtisků realizoval Jiří Fogl ze Žamberka, uznávaný mistr svého oboru, který zhotovil například i nádhernou vazbu reprintu Kodexu Gigas ze 13. století. Všech 200 knih je tištěno na grafickém ručním papíře z nejstarší dosud fungující papírenské manufaktury ve Velkých Losinách. Papír je zde vyráběn tradiční metodou ručního čerpání nepřetržitě již od roku 1596. Každý tisk obsahuje čtyři osobně číslované a signované originály něžných grafických listů Kristiána Kodeta.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018