Maminky jezdí bezpečně

24. 4. 2015

Vozíte své ratolesti v autě a kladete si otázku, jak co nejvíce zajistit bezpečnost dětí při jízdě automobilem? Především bychom měli dodržovat pravidla silničního provozu. A také v automobilu, jímž jezdíme, používat vhodnou výbavu. Za nedlouho budeme slavit Den matek, a to je skvělou příležitostí k tomu, abychom si připomněli základní principy bezpečného cestování s celou rodinou. 

Policejní statistiky ukazují, že ženy jsou velmi opatrné řidičky. Jezdí pomaleji, prakticky vůbec neřídí pod vlivem alkoholu a podle dlouhodobých statistik nehodovosti způsobují necelých 20 % všech nehod. Ženy také přikládají větší důležitost bezpečnosti cestujících dětí. Například v sousedním Polsku jezdí podle oficiálního průzkumu 88 % dětí na zvýšeném sedáku. Bezpečnostní dětské sedačky tam používají nejčastěji nejmladší cestující do věku tří let.

Vrozená opatrnost žen ovšem nemusí postačovat, pokud není vůz v technickém stavu, který by umožňoval bezpečnou jízdu. Zejména uvážíme-li, že průměrný věk osobních vozů v České republice je více než 14 let. Bridgestone upozorňuje na to, že stav pneumatik má velký vliv na bezpečnost řidiče a cestujících. Pneumatiky jsou jedinou součástí vozidla, která zajišťuje kontakt vozidla s vozovkou. Výzkum uskutečňovaný společností Bridgestone v evropských zemích ovšem ukazuje, že 78 % vozidel v Evropě jezdí na pneumatikách s příliš nízkým tlakem a na pneumatikách s dezénem, který je opotřebován pod hranicí přípustnosti. Tím výrazně vzrůstá riziko poškození pneumatiky za jízdy, v jehož důsledku může dojít ke vzniku vážné nehody.

Nesprávný tlak v pneumatikách výrazně prodlužuje brzdnou dráhu, snižuje přilnavost a zvyšuje riziko poškození pneumatiky za jízdy. Péče o stav pneumatik by se proto měla stát pro všechny ženy stejným zvykem, jako připnutí bezpečnostního pásu nebo přeprava dítěte v bezpečnostní sedačce. Tuto činnost samozřejmě není nutné dělat vlastními silami. Vždy je možné navštívit profesionální servis, který se o vše postará. 

pneu

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018