PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Mýty kolem hubnutí – díl II.

25. 2. 2012

Poslechněte si tipy výživové poradkyně Holmes Place Ivy Veselé: Názorů, které panují okolo diet a hubnutí, je celá řada. Ve výživové poradně se u klientů setkávám s tak silným ovlivněním reklamou nebo novinovými články, že z toho někdy zůstává hlava stát. Lidé jsou schopni uvěřit opravdu lecčemu. Nejčastější otázka zní, zda jsou cereální sušenky „z té známé reklamy“ opravdu tak zdravé, jak reklama tvrdí a vhodné při dietě. Stručně řečeno – nutriční hodnoty těchto sušenek se nijak výrazně neliší od konkurence.

Mýtus 6: Komplexní sacharidy jsou vhodné v kteroukoli denní dobu

Tento mýtus je opět polopravdivý. Například aktivní sportovec si po náročném aerobním tréninku může přichystat sacharidovou večeři typu špagety, rizoto apod. Prakticky vzato mnoho lidí podléhá pasivnímu životnímu stylu, tudíž je pro ně velká sacharidová příloha k večeři nevhodná. V tomto případě doporučuji přijímat ve větší míře bílkoviny společně se zeleninou a sacharidy by měly tvořit malý podíl z celého jídla.

Mýtus 7: Při posilování spíše naberete svalovou hmotu, než zhubnete

Tento mýtus panuje především mezi ženami, které mají starosti o nadměrný přírůstek svalové hmoty. Na vině ale bývá většinou nesprávně zvolená pohybová aktivita i tepová frekvence. Byla by rozhodně chyba se při hubnutí vyhýbat posilování. Svalová hmota je potřebná pro zvýšení hodnoty výše popsaného bazálního metabolismu a k účinnějšímu spalování tukových zásob. Nebojte se tedy nabrat svalovou hmotu, protože právě díky ní se vám podaří zhubnout!

Kondičního posilování se tedy nemusíte obávat. Navíc k tvorbě nadměrné svalové hmoty je zapotřebí opravdu mnoho píle, hodin nadřených v posilovně a vysokému příjmu bílkovin, což redukční jídelníčky mnohdy nesplňují.

Mýtus 8: Káva při hubnutí škodí

Zde se názory střetávají. Jeden odborník mýtus potvrdí, druhý zase vyvrátí. Osobně se přikláním k tomu, že káva ve většině případů hubnutí neškodí. Ze zdravotního hlediska nedoporučuji pít více jak jeden šálek denně, zbytek nahraďte obilnou kávou jako je např. Caro nebo například ajurvédské kafe. Větší množství kávy zbytečně působí jako diuretikum, následkem čehož organismus zadržuje vodu v těle, a může zbytečně překyselovat organismus.

Mýtus 9. Některé potraviny spalují tuky

S tímto mýtem lze souhlasit opět napůl. Je zapotřebí objasnit určité detaily. Grapefruit, ananas nebo celer nepůsobí přímo jako spalovače tuků, ale obsahují takové látky, které hubnutí mohou jistým způsobem napomáhat (obsahují látky, které mohou podporovat metabolismus, zlepšovat trávení nebo odvodnit organismus). Obsahují zvýšený podíl vody, vlákniny, mají nízkou energetickou hodnotu a například uvedený grapefruit má hořkou chuť, která zabraňuje pocitům chutí na sladké.

Mýtus 10: Po banánech se tloustne

Nad ovocem nebo zeleninou se vymýšlí někdy větší mýty, než nad krkovicí. Je pravdou, že banán patří mezi ovoce s vyšší energetickou hodnotou, ale rozhodně není důvod, proč je z jídelníčku vyloučit. Stačí jen snížit jeho množství. Jedinému, čemu je vhodné se vyhnout, jsou banánové chipsy, které bývají slazené.Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018