Nedostatečný výhled z auta se může pěkně prodražit

28. 12. 2019

Většina českých řidičů poctivě škrábe všechna okna od námrazy, neřídí v lyžácích a ví, že by neměla v zimě jezdit na letních pneumatikách. Toto a další pozitivní zjištění vyplynula z nového průzkumu pojišťovny Generali, který měl za úkol zjistit, jaké návyky mají s přicházející zimou čeští řidiči.

Mít všechna okna zbavená námrazy, včetně těch bočních a zadních, je totiž důležité pro dobrý a bezpečný výhled z vozidla. Bez toho nemá řidič šanci včas a správně reagovat na provoz na silnici. Navíc mu hrozí pokuta 2500 Kč.

Z českých silnic jsou známé i případy, kdy nedostatečně očištěné přední okno vedlo k tomu, že motorista na přechodu přehlédl chodce a usmrtil ho. V takovém případě může pojišťovna na řidiči vymáhat až 100 % peněz vyplacených poškozeným z jeho povinného ručení. Jednat se může o částky v řádech statisíců i vyšší!

snow-3916160_1280

Výsledky jsou celkem pozitivní – 62 % řidičů uvedlo, že v zimě nenechává nic náhodě a škrábe námrazu ze všech skel, 21 % z nich dokonce i z čelních světel. Jen 2 % řidičů uvedla, že oškrábou pouze přední sklo. Zato 1 % řidičů se přiznalo, že od námrazy oškrábou jenom nejnutnější výhled před řidičem. Poctivě přistupují motoristé i k očištění zpětných zrcátek. V průzkumu 66 % řidičů uvedlo, že od námrazy oškrábou i je.

windshield-245281_1280

Důležité je před cestou odmést i sníh z auta. Na to podle průzkumu dbá 71 % řidičů, dalších 15 % pak raději přes zimu parkuje v garáži. Pouze z čelního skla odmete sníh 6 % řidičů. Řidičům rozhodně doporučujeme, aby sníh odstranili odevšad. Při prudkém zabrzdění se nezřídka stává, že se sníh ze střechy sesune na přední sklo a zabrání výhledu. Nečekaný sesun sněhové hmoty může některé řidiče i vylekat tak, že způsobí nehodu. Nemluvě o odlétávajícím sněhu či námraze ze střechy na ostatní auta jedoucí vzadu. Takové situace, které končí rozbitým čelním sklem či snahou vyhnout se padajícímu sněhu či ledu, způsobují především dodávky nebo kamiony.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018