Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

O radosti z řízení se Zuzanou Tvrdou

10. 4. 2019

ŠKODA AUTO ve spolupráci s Kontem Bariéry spustila grantový program ŠKODA Neřídit, který usnadňuje hendikepovaným cestu k získání řidičského průkazu. Hrdou absolventkou autoškoly pro hendikepované v programu ŠKODA Neřídit je sympatická mladá dáma, Zuzana Tvrdá, jazyková lektorka z Ostravy. Zajímalo nás, jaká je žena za volantem a jak komplikovaná byla cesta stát se řidičkou.

ztp
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Zuzano, prozraďte nám, jak vypadala vaše cesta s cílem dosažení řidičského průkazu?

Získat řidičský průkaz jsem chtěla hned po škole, ale to tehdy bylo velmi složité. Taťka měl známého v autoškole, takže jsem si to mohla vyzkoušet a vzhledem k tomu, že mám protézy na obou nohách, věděla jsem, že nemám dole v nohách cit. Necítila jsem pedály. Nečekala jsem, že bych to, kdy zvládla. Doktor tehdy řekl, že to bude složité získat odborný posudek na potřebné úpravy auta. Na dlouhou dobu jsem to tehdy vzdala.

Co tedy byl ten nový impuls?

Poslední dobou jsem zase začala přemýšlet, že řidičák bude třeba. „Být mobilní“ člověku velmi pomůže. Tak to nějak ve mě začalo uzrávat. Do toho si mamka letos zlomila nohu. A to jsem si říkala: „No vidíš! Co když se něco stane? Někdo z rodiny bude něco potřebovat? Co ty s tím? Navíc by bylo mnohem jednodušší jezdit za mými studenty autem nebo budu chtít jet do divadla…“  Tak jsem si řekla, že to zkusím. Stále jsem ale váhala. Dokonce jsem to zas odložila. Pak jsem viděla výzvu od ŠKODA AUTO a KONTA BARIÉRY, že nabízejí zaplacení ceny autoškoly pro hendikepované. „Není boha, abych to nedala. To musí jít,“ hecla jsem se a šla do toho! Kontaktovala jsem pana Glatze z ostravské autoškoly. Byl skvělý.  Od první jízdy jsem se těšila. Teorie byla pohoda. A jízda autem mě bavila od začátku strašně moc.

ztp
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Co vám dělalo největší problémy? Zpravidla to bývá u nás žen parkování…

Parkování bylo naprosto v pohodě! Možná přednost zprava… .-)

Měla jsem jen potíž zvyknout si na ruční řízení a sladit více věcí najednou. Levou rukou ovládám brzdu a plyn. Takže mám stále pravou ruku na volantu. Na kruháči je to asi nejhorší. Tam musím brzdit, zatáčet a ještě blikat. To je mnoho věcí, které je nutno dělat v jednu chvíli, chybí mi třetí ruka. .-)

ztp
Zdroj: fotobanka automobilky Škoda

Jaké auto jste tedy vybrala?

ŠKODA FABIA COMBI! S ní se krásně naučím zvládat provoz. Počítám s tím, že své první auto možná trochu v provozu „oťukám“. Na fabii se mi strašně líbí všechny senzory, automatická dálková světla, bezpečnostní asistenti, zatmavování zrcátek, sportovní multifunkční volant, a mnoho dalších vychytávek. Všechno jsem si to na počítači krásně nakonfigurovala! Musím ale počkat 20 týdnů, než bude vyrobená a pak je třeba ještě úprava na ruční řízení. Mám už informaci z úřadu, že dostanu jak příspěvek na auto, tak i na ruční řízení. Už se strašně moc těším, až vyjedu! A když to půjde dobře, tak si třeba jednou pořídím ještě lepší auto! Do budoucna bych totiž chtěla vyšší auto, například KAROQ nebo KODIAQ.

Jakou cestu si s FABIA COMBI plánujete?

Chci vzít mamku, psa a bráchu a vyrazit na hory na Slovensko. Už se nemůžu dočkat, až budu sama řídit.

Zuzaně Tvrdé děkujeme za rozhovor a přejeme jí mnoho šťastných kilometrů!

Více o ŠKODA NEŘÍDIT

Program je určen pro tělesně postižené s průkazem ZTP nebo ZTP/P, kteří doposud nejsou držiteli řidičského průkazu a jimž hendikep umožňuje řídit osobní automobil. Příspěvek až do výše 15 000 Kč pro úspěšné žadatele na absolvování autoškoly k čerpání v následujících 12 měsících v libovolné autoškole, která nabízí řidičský kurz pro hendikepované. Poplatek za kurz je proplácen přímo autoškole. V roce 2019 bylo podpořeno již 19 žadatelů, 2. kolo grantového programu začne v srpnu 2019. Nejnižší částka, jakou musel majitel doplatit, byla za model ŠKODA CITIGO částka 4 160 Kč.

ŠKODA Handy

Program společnosti ŠKODA AUTO se věnuje komplexnímu poradenství v oblasti individuální mobility zdravotně postižených. ŠKODA Handy najdete ve 132 dealerstvích ŠKODA AUTO v České republice. Hendikepovaným zde pomohou nejen s výběrem a optimální úpravou vozu, ale i s žádostí o státní příspěvek, s řešením odpočtu DPH a se zajištěním výhodného financování a pojištění. U vybraných obchodníků ŠKODA Handy si vůz s úpravou pro ruční ovládání lze i zapůjčit. Je možné sjednat i testovací jízdu s poradcem ve voze v odpovídající úpravě. Dále klienti mohou využívat např. přednostní odbavení automobilu při servisu či realizaci záručních i pozáručních oprav a využití upraveného náhradního vozu po dobu servisu. Specialisté jsou také schopni nabídnout svou odbornou pomoc nejen ve ŠKODA Handy centrech, ale také v místě bydliště hendikepovaných zákazníků.

 

Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018