Zdroj: archiv webu

Pohon všech kol: Jistota na silnici i mimo ni

21. 4. 2020

Moderní pohon všech kol přináší řadu výhod a zajišťuje bezpečnost nejen při jízdě po šotolině, v bahně nebo na sněhu, ale také na suché asfaltové vozovce. V mnoha situacích přispívá pohon přední i zadní nápravy k lepší trakci, jízdní stabilitě a dynamice. Jak funguje chytrý pohon všech kol u modelů Škoda?

Při běžné přímé jízdě je hnací síla přenášena přední nápravou. Pokud hrozí ztráta trakce, převede elektronicky řízená hydraulická lamelová spojka páté generace část točivého momentu v mžiku automaticky na zadní kola, aby zachovala trakci vozidla. Hnací síla je tak přenášena bez nutnosti zásahu řidiče přesně tam, kde je potřeba.

Foto: archiv webu

Okamžité reakce elektroniky

Pohon všech kol je propojen s nejdůležitějšími asistenčními systémy, například s protiblokovacím systémem ABS, elektronickou kontrolou stabilizace ESC, elektronickou uzávěrkou diferenciálu EDS nebo systémem XDS+. Řídicí elektronika tak dokáže reagovat na nově vzniklou jízdní situaci v řádu milisekund a zvládat kritické situace, například při rychlém průjezdu zatáčkou nebo při jízdě po povrchu s různou adhezí.

Foto: archiv webu

K udržení vozidla v jízdním pruhu upravuje řídicí elektronika také přenos točivého momentu na jednotlivá kola vozu. Děje se tak například v okamžiku odlehčení vnitřního kola při rychlém průjezdu zatáčkou. Část točivého momentu se tak přenáší na protilehlé kolo. Technika 4×4 tak pomáhá stabilizačním systémům, a tím zaručuje bezpečnou a komfortní jízdu na suché, mokré nebo kluzké vozovce. To ocení také řidiči, kteří často cestují s přívěsem nebo karavanem. Díky skvělé trakci pomáhá pohon všech kol značnou měrou při rozjezdech a stoupáních. Další výhodou pohonu 4×4 v porovnání s vozy s pohonem předních kol je také schopnost utáhnout přívěs s hmotností, která je vyšší až o 25 %.

Foto: archiv webu

Chytrý pohon snižuje spotřebu paliva

Jádrem aktuálních modelů 4×4 je elektronicky řízená mezinápravová vícelamelová spojka páté generace. Jedná se o hydraulicky řízený systém, který zajišťuje nepřetržité rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy. Za normálních podmínek jsou poháněna přední kola. V případě potřeby vzroste tlak, který sepne spojku a hnací síla se začne přenášet na zadní nápravu. Přenos hnací síly je závislý na aktuální jízdní situaci. Elektronická řídicí jednotka automaticky reaguje i v případě nejmenších rozdílů v otáčkách kol přední a zadní nápravy. Řada senzorů (např. snímač otáček motoru, snímač polohy plynového pedálu, snímač otáček kol, snímač úhlu natočení kol nebo senzor příčného a podélného zrychlení) neustále vyhodnocuje aktuální jízdní situaci. Veškeré získané hodnoty poté zpracovává řídicí elektronika pohonu všech kol, která je tak schopna v řádu milisekund reagovat na jakékoliv změny a dle aktuální situace změnit přenos hnacího momentu na jednotlivá kola vozu.

Foto: archiv webu

Systém funguje spolehlivě i při ztrátě trakce předních kol. V takovém případě zajistí lamelová spojka přenos až 90 % točivého momentu na zadní nápravu. V kritických situacích je pohon 4×4 také schopen přenést až 85 % hnací síly na jednotlivé kolo. Pohon 4×4 pracuje velice efektivně. Také velmi příznivě ovlivňuje spotřebu paliva. Zadní náprava se připojí pouze, pokud si to jízdní situace vyžaduje. Během plachtění, při nízké zátěži nebo při běžné přímé jízdě je maximum hnací síly přenášeno přední nápravou, což snižuje spotřebu paliva.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018