Foto: Sabina Kvášová

Pozor na nezajištěné předměty v autě

11. 7. 2016

Správné a bezpečné umístění zavazadel je při cestování (nejen na dovolenou) důležité. Ani když si o sobě myslíte, jaká jste skvělá řidička, nezapomínejte na to, že se nehoda může během cesty stát mrknutím oka. Zeptali jsme se proto společně s BESIP přímo záchranáře, pana Bořka Bulíčka ze záchranné služby Trans Hospital, jaké předměty mohu v autě v případě nehody přivodit zbytečná zranění.

borek bulicek
Foto: archiv webu

BESIP: Co všechno může v autě při havárii způsobit zranění?

Bořek Bulíček: Zranění nákladem může způsobit prakticky jakákoliv volně položená věc. Od lahví počínaje, uloženého nářadí, batožin, tašek s něčím. Zachraňovali jsme třeba člověka, který převážel v zavazadlovém prostoru sklenice, ale po nárazu do stromu v osmdesátikilometrové rychlosti ty nezajištěné sklenice doslova rozpáraly sedačky včetně řidiče. Jakýkoliv náklad v autě by měl být dobře upevněný, včetně zvířat, psů, koček.

BESIP: Jaká zranění nám hrozí od běžných předmětů, které používáme, jako je třeba mobilní telefon, klíče, tablety, lahve s pitím?

Bořek Bulíček: Většinou jsou to zranění obličeje, hlavy, ale i končetin. Věc, která při nárazu vystřelí, vás většinou zraní na hlavě, ale samozřejmě stejně tak může i na hrudníku, nebo na horní končetině.

BESIP: Poradil byste nám, jak ukládat předměty v autě, aby nezpůsobily zranění například při převrácení vozu?

Bořek Bulíček: Při ukládání věcí je potřeba vždy použít hlavu, to znamená, počítat s tím, že se může něco stát. A že ta věc může někam vystřelit. To znamená, počítat i s tím, jestli jedu sám, se spolujezdcem ve dvou, nebo dokonce s dětmi. A pak samozřejmě ty větší a těžší věci ukládat do zavazadlového prostoru a upevnit je tam třeba nějakou sítí, která se dnes dá běžně koupit.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018