PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Pravidla jízdy řidičů a motorkářů

3. 7. 2018

Řidiči a řidičky by se měli s motorkáři na silnici respektovat. Pro vyšší bezpečnost platí hned několik pravidel, které je dobré mít na paměti a dodržovat je. Znáte je?

1.pravidlo: Rychlost motorky z pozice za volantem klame

Pokud se k vám blíží motorka, nechejte ji při odbočování (nebo třeba při najíždění na silnici) raději projet. Vždycky je lepší pár vteřin počkat než motorkáře ohrozit.

2.pravidlo: Pozor na bezpečnou vzdálenost

Motorkáři jezdí často moc blízko k vozidlům, která se chystají předjet nebo se jim snaží vyhnout. Řidiči toto velice špatně odhadnou, mohou se leknout, a to u nich může vyvolat špatné reakce, jako je zbytečné brzdění nebo zcela nelogické vybočení ze směru. To může vyústit v nepěknou nehodu.

prekazka

3.pravidlo: Předvídejte chování ostatních

Uvědomte si, že motorkář může přes větší SUV nebo dodávku přehlédnout zapnutý levý blinkr vozidla, které se chystá odbočovat ze svého pruhu. Bývají z toho ošklivé nehody, protože se dějí většinou ve vyšších rychlostech.

4.pravidlo: Při odbočování se soustřeďte

Věnujte maximální pozornost tomu, abyste v zrcátku nepřehlédli motorkáře, kteří se k vám blíží. Jde o častou příčinu dopravních nehod, hlavně při odbočování vlevo. Pustíte jednu motorku, ale nevšimnete si, že jedou i další. Pozor na to!

krajnice

5.pravidlo: Držte si odstup

Uvědomte si, že auto může naplno brzdit i v zatáčkách. Motorky nikoliv! Pokud tedy motorce, která jede za vámi, prudce zabrzdíte v zatáčce, má motorkář jen malou šanci stejně včas zastavit.

6.pravidlo: Pozor na mrtvý úhel

Nová auta mají již ve zpětných zrcátkách indikátory předjíždění. Jde o šikovnou věcičku, jak pro řidiče, tak motorkáře. Pokud tomu tak je, mohou být motorkáři více v klidu, že o nich řidič ví.

zatacka

7.pravidlo: Zatáčky bývají pro motorkáře ošidné

Motorkáři milují zatáčky. Často se ale stává, že do levé zatáčky tzv. spadnou, což znamená, že kvůli špatnému odhadu poloměru vjedou do vnitřku zatáčky, mnohdy až do protisměru. Naopak kvůli vysoké rychlosti je zatáčka vynese, a to může skončit opět v protisměru, nebo dokonce mimo silnici. Řidič auta by měl toto předvídat.

8.pravidlo: Motorka se častěji vyhýbá překážkám

Připravte se na to, že motorky častěji mění směr jízdy a stopu kvůli tomu, že se musí vyhýbat překážkám, jako jsou třeba kanály, tramvajové pásy, nerovnosti a nečistoty na silnici.

blinkr

Pravidlo pro řidiče: nespoléhejte se na blinkry motorkářů a nenechejte se znervóznit!

Blinkry u motorek nejsou zvukově signalizovány a nevypínají po odbočení automaticky, proto se stává, že jej motorkáři zapomenou vypnout. Pro jistotu tedy vždy počítejte s tím, že i když motorka signalizuje odbočení, může jet rovně. Pokud vás větší množství motorek na silnici znervózňuje, nenechte se vyvést z míry. Držte stabilní rychlost a směr. Motorka je agilnější, přizpůsobí se vám. Navzájem odhadnout své reakce, to je polovina úspěchu.

Šťastné kilometry přeje redakce magazínu Žena v autě a BESIP

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018