Zdroj: archiv webu

Přinášíme tipy, jak co nejvíce eliminovat poškození pneumatik

7. 8. 2018

Riziko propíchnutí pneumatiky existuje po celý rok, ale můžete mu předejít nebo ho omezit. Vše začíná správnou přípravou. Průpichy představují nejčastější defekt pneumatik. Typickými příčinami jsou hřebíky, šrouby a štěrk.

Obzvláště opatrní byste měli být při jízdě v místech, kde se staví: můžete tu narazit na ostrý štěrk, který snadno propíchne vaši pneumatiku. Především v mokrém počasí můžou ostré kameny projet pneumatikou jako horký nůž máslem a proniknout až do ocelových pásů. Riziko poškození bočnic se také zvyšuje při jízdě s nízkým tlakem huštění.

Pokud například pneumatika, která je nedostatečně nahuštěná, najede na obrubník, může narazit na ráfek a způsobit tak prasknutí bočnice. Pokud je tlak huštění příliš nízký, bude se pneumatika víc ohýbat a bočnice budou při kontaktu s překážkou náchylnější k poškození. Pokud k tomu dojde, pneumatiku už není možné zachránit. Opravovat poškozené bočnice pneumatik není bezpečné, proto se to nedoporučuje.

Foto: archiv webu

Jak zabránit defektům pneumatiky

Defektům není možné se zcela vyhnout. Je ovšem možné jim předcházet a zmírnit jejich škody. Vedle opatrné jízdy je velice důležitá pečlivá údržba tlaku huštění. Nové modely vozidel mají systém kontroly tlaku v pneumatikách, který monitoruje tlak vzduchu v pneumatikách a informuje řidiče o jeho případném poklesu. Pokud vaše vozidlo nemá tento systém, je třeba každé tři týdny kontrolovat tlak vzduchu ve vašich pneumatikách.

Správný tlak huštění významně prodlužuje životnost pneumatiky. Výrobci vozidel udávají pro své vozy vlastní doporučení ohledně hodnoty tlaku huštění, která zajišťuje optimální jízdní vlastnosti a komfort.

Udržujte při jízdě bezpečnou vzdálenost

Dalším klíčovým bezpečnostním pravidlem je udržovat bezpečnou vzdálenost od vozidel jedoucích před vaším vozidlem i za ním. Pokud u vaší pneumatiky dojde k nečekané ztrátě tlaku, může vám takové chování doslova zachránit život. Abyste předešli nebezpečným situacím, vždy je dobré udržovat bezpečnou vzdálenost.

Foto: archiv webu
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018