Zdroj: archiv webu

Příprava vozu na zimu – základ bezpečné a pohodové jízdy

4. 12. 2019

Zima a mrazy dávají autům pořádně zabrat. Pokud se příprava podcení, můžete mít problém s bezpečným provozem vozidla nebo může zbytečně chátrat a ztrácet na své hodnotě. Co je tedy potřeba zajistit, aby vaše vozidlo přečkalo zimu v té nejlepší kondici?

Přezutí pneumatik

Jezdit v zimním počasí na letních pneumatikách je riskantní nejen kvůli pokutě, ale také riskujete způsobení dopravní nehody a ohrožení posádky svého auta i další účastníky provozu.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči v blokovém řízení uložit pokutu do 2 000 korun.

Foto: archiv webu

Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávněni zakázat řidiči další jízdu. Problémy můžou nastat také v otázce krytí způsobených škod při nehodě, kdy vám pojišťovna v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik může krátit pojistné plnění.

Dle zákona ukládajícího povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky platí, že v období od 1. listopadu do 31. března je třeba mít své auto přezuté na zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo může-li řidič vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy tyto souvislé vrstvy mohou na silnici vyskytovat.

Povinnost zimního obutí platí i na úsecích, kde ji nařizuje dopravní značení.

Zkontrolujte autobaterii

Autobaterie nízkými teplotami trpí. Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i její roztržení). Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou. Pokud však máte v zimě častější starty, nebo jezdíte kratší trasy, baterie se nestíhá dobít na plnou kapacitu.

Foto: archiv webu

Pokud kvůli vybité baterii nenastartujete, lze použít startovací kabely nebo startovací stanice. Ty automobil přivedou k životu. Je však třeba mít na paměti, že jízdou baterii úplně nedobijete, a proto je nutné ji vždy dobít nabíječkou.

Doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů

 V zimním období je zimní směs do ostřikovačů zvláště důležitá. Proto ji nezapomeňte vyměnit či doplnit. Při výběru mrazuvzdorné směsi dávejte pozor na různé hranice odolnosti proti mrazu. Nejlepší je volit účinné směsi s nanočásticemi, které odpuzují vodu, nečistoty a zvyšují lesk nebo ho chrání před dalším znečištěním.

Foto: archiv webu

Mytí a voskování

Zvýšená vlhkost a posypová sůl během zimního období do značné míry podporují korozi. Té se dá efektivně bránit nanesením ochranného vosku na karoserii. Nejdříve je ale nutné vůz důkladně umýt a odstranit všechny nečistoty. Před voskováním byste také měli opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí. Využít můžete různé sady na odstranění škrábanců. Na výběr je varianta domácího ošetření či profesionální aplikace. Kvalita vosku se odvíjí zejména od ceny. Domácí autokosmetiku pořídíte už od 300 korun, práce profesionála pak vyjde na cenu od 1 000 korun výše.

Foto: archiv webu

Doplňte si do auta důležité zimní pomocníky

Doporučujeme u sebe nosit sprej na rozmrazení, protože se může stát, že vaše auto bude zamrzlé a nebudete se moci do něj dostat. Určitě také oceníte, že v něm máte  potřebné doplňky, které dokáží zpříjemnit zimu. Připravte si tedy do auta rukavice, škrabku, smetáček, lopatu a rozmrazovací sprej, díky kterým ušetříte drahocenný čas i nervy. Pro udržení auta v čistotě, jistě poslouží i gumové koberečky či gumová podložka do kufru auta, která bude chránit váš interiér před znečištěním.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018