PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Připravte se na cestu autem do zahraničí

6. 7. 2018

Při cestě na dovolenou může téměř za každým rohem potenciální patálie, a proto je dobré být připraven. Přinášíme praktické rady, jak se na takovou cestu připravit, aby cesta tam a zase zpátky proběhla v pořádku.

Povinná výbava i pokuty

Ať už se vydáte do Chorvatska, nebo do jiné evropské země, je třeba vždy myslet na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Co se týče výbavy, základem je platná výbava pro ČR, ale při cestě do zahraničí není od věci ji doplnit něčím dalším dle doporučení. Z hlediska chování například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5 000 kun, za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun. Za jízdu pod vlivem léků nebo v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu. V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5 000 eur.

Zkontrolujte baterii i podvozek

Kontrola by měla začít u zjištění tlaku v pneumatikách, a to včetně rezervy. Další v řadě je kontrola provozních kapalin – motorového oleje, chladicí kapaliny, vody do ostřikovače a jistě nelze opomenout ani kontrolu vnějšího osvětlení a  funkčnosti klimatizace. Určitě je dobré mít s sebou alespoň 1 litr oleje na případné doplnění. Kontrola podvozku by měla odhalit případné vůle, stav uložení, a zda jsou stejnoměrně opotřebované pneumatiky, popřípadě seřídit geometrii podvozku.

croatia-1646903_1280

Děti i zvířátka v bezpečí

Pokud cestujete s dětmi, musíte je přepravovat v dětských sedačkách. Děti se ale rády pohybují a delší cesta se zapnutým bezpečnostním pásem je může otravovat, proto dělejte častější přestávky, aby se mohly proběhnout. Co se týče hraček na cestu, preferujte kvůli bezpečnosti ty měkké. Bezpečnost je třeba dodržovat i při přepravě zvířat. Ta menší lze přepravovat ve schváleném speciálním boxu, na větší je třeba mít správné bezpečnostní pásy nebo mřížky, které znemožní pohyb zvířete do přední části vozu. Stejně jako u sebe a dětí dbejte i u zvířat na dostatečný pitný režim.

Asistenční služba pomůže v nouzi

Součástí pojištění bývá asistenční služba, která je na cestách neocenitelným pomocníkem v nouzi.  Operátoři dokáží postiženého instruovat, vyjednat za něj v cizím jazyce potřebnou pomoc a konzultovat stav s lékařským personálem. Dojde-li v zahraničí k nehodě, nejdůležitější je osoby havarovaných vozidel dostat do bezpečí a v případě potřeby jim poskytnout první pomoc a přivolat záchranku. Místo označte výstražným trojúhelníkem a oblečte si reflexní vestu. Policii volejte dle lokálních pravidel, nebo pokud se neshodnete s protistranou na průběhu nehody. Spolu s ostatními účastníky pak musíte vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě, přidat plánek nehody a pořídit fotodokumentaci. Ať už jste, nebo nejste viníkem nehody, vyžádejte si od ostatních účastníků jejich jména, adresy a pojištění k autu, případně kontakty na svědky. Po svém návratu do ČR pojišťovně předložíte veškeré dokumenty a fotografie nehody. Ta by měla kontaktovat poškozeného a škodu vyřídit.

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018