PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

RADY: Cesta do Itálie

7. 7. 2011

Na dovolenou do Itálie se Češi bezpochyby vypravují často i autem, a to právě kvůli pohodlné a rychlé cestě. Nejznámější trasy vedou přes Německo nebo Rakousko. Pokud se chystáte na západ Itálie do Toskánska, je nejvýhodnější trasa přes Německo. V opačném případě je rychlejší vydat se přes Rakousko.

Trasa přes Německo

Touto trasou opustíte Česko na hraničním přechodu Rozvadov  a vydáte se na Mnichov. Dále budete pokračovat na rakouský Innsbruck. V Německu jsou dálnice bez poplatku, v Rakousku je však už nutná dálniční známka, která na deset dní stojí 7,9 EUR. Z Innsbrucku se vydáte přes Brennerský průsmyk, kde se platí mýtné ve výši 6,5 EUR, na italské Bolzano. Mýtnému se nevyhnete ani v Itálii, zde se vybírá při každém výjezdu z dálnice.

Trasa přes Rakousko

Do Rakouska se vydáte hraničním přechodem Mikulov a dále po dálnici na Vídeň, bude zde třeba opět zakoupit rakouskou dálniční známku. Z Vídně pojedete na Gratz a poté už směrem na Benátky. Další poplatky při průjezdu Rakouskem již platit nebudete. Při příjezdu do Itálie je cesta po dálnicích zpoplatněna mýtným.

Dálnice v Itálii jsou značeny zelenými tabulemi jako je tomu i u nás. Není na nich však uveden směr jízdy, cedule vás nasměrují až po vjezdu na dálnici mýtnou bránou, kde je značení naprosto perfektní. Provoz na italských dálnicích je hustší než u nás, alespoň tedy na severu. Některé úseky dálnic jsou šestiproudé, v každém směru tři pruhy. Jezdí se v prostředním pruhu, mějte na paměti, že se zde auta předjíždí zleva i zprava, proto buďte pozorní a opatrní.

Dopravní předpisy jsou ve většině evropských zemí stejné jako  u nás. Nezapomínejme tedy na povinnost svítit světly i za dne nebo zabezpečení dětí v automobilu pomocí dětských sedaček a používání bezpečnostních pásů (i na zadních sedadlech, pokud jsou přítomny). Děti do 12-ti let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány. Také není tolerováno telefonování bez použití hands free.

Německo versus alkohol za volantem:

Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení tohoto limitu hrozí pokuta ve výši minimálně 500 EUR. Pro řidiče do 21 let se alkohol v krvi netoleruje. Na dálnici je rychlost neomezená, doporučená je 130 km/h, (pouze v Brémách je rychlost omezena na 120 km/h), mimo obec 100km/h a v obci 50 km/h.

Rakousko versus alkohol za volantem:

Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu pokuta minimálně 215 EUR. Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h. Mimo obce 100 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti je pokuta až 150 EUR.

Itálie versus alkohol za volantem:

Povolená hranice alkoholu v krvi je také 0,5 promile, jízda pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokutována částkou od 280 EUR. Na dálnici se třemi pruhy se smí jet rychlostí až 150 km/h, se dvěma pruhy 130 km/h (řidiči vlastnící řidičské oprávnění méně než 3 roky 110 km/h). Při dešti a snížené viditelnosti je maximální rychlost snížena na 110 km/h. Na rychlostních silnicích je maximální povolená rychlost 110 km/h, mimo obec 90 km/h  a v obci 50 km/h. Za překročení rychlosti hrozí pokuta od 150 EUR.

Před odjezdem na dovolenou do Itálie byste neměli zapomenout na kontrolu povinné výbavy vozidla, do které patří: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva, náhradní žárovky do světel a další. Doporučenou, ne však povinnou výbavou osobního automobilu je například: hasicí přístroj, bateriová svítilna, startovací kabely. Důležitá je také kontrola všech dokladů.

Kompletní servisní kontrolu Vám zajistí v autoservisech  a pneuservisech BestDrive. Budete mít tak jistotu, že Vás cestou na dovolenou nepotkají žádné technické komplikace. Zkontrolují  a provedou servis podvozku vozu, brzd, tlumičů, výfuku, pneumatik včetně jejich případné výměny a geometrie. Samozřejmostí je také kontrola a servis klimatizace, výměna oleje nebo seřízení osvětlení.

Pomocníkem při cestách Vám jistě bude i klimatizace ve voze, kde teplota v letním období může vyšplhat až na 70°C. Tyto podmínky mohou negativně ovlivnit stav a chování řidiče. Může dojít k přehřátí organismu, únavě a snížení pozornosti při jízdě. Dát pozor byste měli také na časté střídání teplot, které Vám může způsobit nastydnutí a tím pokazit dovolenou. Doporučený rozdíl teplot ve voze a venku by neměl přesáhnout 5°C. Správně nastavená teplota ve voze by měla předejít vzniku nachlazení nebo jiným komplikacím a klimatizace tak bude příjemným společníkem na vašich cestách. Klimatizace by měla procházet pravidelným servisem, což zaručí její správné fungování i životnost. Výměna filtrů a doplnění klimatizační tekutiny se doporučuje dvakrát do roka.

Před výjezdem na dovolenou doporučujeme kontrolu stavu vozidla v osvědčeném autoservisu, který se postará o kvalitní servis pneumatik. Pneumatiky jsou jedinou spojnicí mezi vozidlem a silnicí, jejich stav a kontrola je teda nezbytně nutná pro Vaši pohodlnou a bezpečnou jízdu, kterou zajistí autoservisy a pneuservisy BestDrive. Ty Vám navíc poskytnou důležité informace související s konkrétním typem vozidla a jeho používáním v provozu.

Samozřejmostí pro každého řidiče jsou validní doklady: řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (takzvaná zelená karta). V případě, že na dovolenou jedete autem, u kterého nejste uveden jako majitel, je třeba nechat si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. U služebního či firemního vozu musí být plná moc navíc notářsky ověřená.

Do Itálie lze cestovat jak s platným cestovním pasem, tak  i občanským průkazem. Není nutné turistické vízum, pokud se nezdržíte déle než tři měsíce. K prokázání délky pobytu, je třeba zažádat při příjezdu do země o vstupní razítko. Bez vlastního cestovního dokladu je umožněno cestovat pouze nezletilým občanům České republiky, kteří jsou zapsaní v cestovním pase rodiče. Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. září 2006 může společně s ním cestovat do svých 15 let. Dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 pouze do svých 10 let. Doporučujeme  s sebou vzít i kopii rodného listu dítěte.

V případě, že rodiče cestují do Itálie na občanský průkaz, doporučuje se dítě ve věku do 15 let vybavit vlastním cestovním dokladem (cestovním pasem). Občanský průkaz totiž slouží pouze pro svého držitele a ne pro jeho děti.Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018