Zdroj: archiv webu

Rady na cestu na dovolenou

27. 7. 2016

Ve spolupráci s Bridgestone vám přinášíme několik tipů a rad, co je třeba před jízdou zkontrolovat.

1) Pneumatiky: Vše začíná montáží vhodných pneumatik. Při jízdě na zimních pneumatikách se v létě brzdná dráha může prodloužit až o 30 %. Dále zkontrolujte tlak v pneumatikách, protože podhuštěné pneumatiky nejen, že spotřebují více paliva, ale hůře se s nimi manévruje a také se dříve opotřebují. Tlak kontrolujte na studených pneumatikách, protože horký vzduch rozpíná a naměřené hodnoty by se mohly lišit. Informace o doporučených hodnotách tlaku naleznete v návodu k obsluze, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Nezapomeňte také změřit hloubku dezénu, která je v létě stanovena na minimálně 1,6 mm. Máme pro vás tip na rychlou kontrolu. Vložte do dezénu jednoeurovou minci a pokud uvidíte žlutý okraj, je čas vyměnit pneumatiky! V poslední řadě je třeba zkontrolovat drobná poškození pneumatik. Opravdu na tato doporučení dbejte, protože kombinace horkého léta a nízkého tlaku v pneumatikách by mohla mít za následek prasknutí pneumatiky s případnou ztrátou řiditelnosti vozidla.

2) Podívejte se pod kapotu: Určitě byste měli zkontrolovat stav motorového oleje, chladicí kapaliny a náplně do ostřikovačů. U studeného motoru by měla být hladina chladicí kapaliny mezi značkami pro minimální a maximální stav. Kapalinu do ostřikovačů doporučujeme doplnit čisticím aditivem, které usnadňuje odstraňování hmyzu ze skla čelního okna.

3) Světla: Nejjednodušší test světlometů, brzdových světel a ukazatelů směru je kontrola s pomocí druhé osoby, která vám bude postupně říkat, zda všechna světla svítí jak mají. Pozor! Za nefunkční osvětlení hrozí pokuta.

4) Připravte se na každou situaci: Bezpečnostní výbava automobilu musí zahrnovat výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty. Než vyrazíte na cesty, zkontrolujte datum expirace lékárničky a počet reflexních vest, který by měl odpovídat počtu cetujících.

5) Tipy pro majitele a majitelky přívěsů: Apelujeme na majitelky, aby před cestou zkontrolovaly pneumatiky svých obytných přívěsů. Kontrola probíhá stejně jako u automobilů ve třech krocích: hloubka dezénu, správný tlak v pneumatikách a kontrola možných poškození a opotřebení. Obecně se doporučuje každých deset let pneumatiky u přívěsu vyměnit, bez ohledu na to, jak vypadají při zrakové kontrole.

Doufáme, že se s těmito tipy vyhnete zbytečným stresovým situacím při cestách a v klidu a pohodě si užijete dovolenou!

Summer holidays_brochure visual
Foto: archiv webu

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018