ROZHOVOR S BARBOROU TOPINKOVOU

28. 11. 2019

Femme fatale Barbora Topinková je žena mnoha profesí a vášní. Geoložka, novinářka, sportovkyně, spisovatelka a také porotkyně ankety AUTO MÉHO SRDCE, která svou překypující energií a chytrými texty dokáže inspirovat. Pohledná blondýnka, která čiší vtipem a intelektem, a zároveň dokáže s ledově chladnou hlavou pronést, že jednoduchá řešení v životě neexistují a každá z nás se s tím musí prostě smířit.

Začnu s dovolením rozhovor otázkou na tělo. Báro, spíš vůbec? Z Tvé publikační aktivity a postů na Facebooku mám dojem, že jsi neustále v práci, v běhu nebo něco píšeš… Odpočíváš vůbec?

Odpočívám právě u řízení auta. Součástí mé práce jsou dlouhé přesuny přes celou republiku, ale nejezdím na autopilota. Za volantem relaxuju, sleduju krajinu, poslouchám hudbu a tříbím si myšlenky.

Ve vaně, při běhu a v autě mne napadají ty nejlepší věci.

Tvé články na internetu a tvé knihy jsou neobyčejně čtivé, humorné a daří se Ti v nich odhalovat podstatu života a věcí kolem nás. Z jakého důvodu ses nevydala přímou cestou k novinařině, ale nechala ses okouzlit právě šutrologií, resp. geologií?

Děkuju, ale novinařina je jen můj krásný koníček. Jsem praktikující geolog, už patnáct let se tím živím.

Vždycky jsem si říkala, že když má člověk na psaní talent, tak to studovat nepotřebuje.

Spíše je třeba dělat něco zajímavého, aby měl o čem psát. Mým velkým snem je spojit svoje povolání s dalšími dvěma vášněmi, tedy psaním a cestováním. Čeští geologové dříve vyjížděli za hranice v rámci rozvojové pomoci a hledali ložiska. Já bych na tu tradici ráda navázala a chvíli pracovala při hledání a udržování vodních zdrojů. Člověka taková práce posune úplně jinam, profesně i lidsky. A samozřejmě by se o tom dala napsat zajímavá knížka, nejen odborné články.

Máš radši práci v mužském nebo ženském týmu? Co si myslíš o tom, že se o ženách říká, že jsou horší řidičky?

Chodila jsem do dívčí třídy, prodávala v parfumerii, píšu pro časopis Cosmopolitan, takže s čistě ženským kolektivem a jeho specifiky mám své zkušenosti. Většinou skvělé, člověk konečně může do práce bez make-upu a podprsenky! Stejně tak mám skvělou zkušenost s tím čistě mužským, na stavbách bývám často jediná žena a zednické snídaně ve formě masa na vidličku nebo dárky v podobě růžové helmy prostě miluju. Co se řízení týče, ženy nejsou horší řidičky, statisticky způsobují o něco méně nehod než muži. Jsme za volantem precizní a uvážlivé, neriskujeme tolik. Jediný ženský nešvar je, že jsme zbytečně nejisté. Pokud si nevěříte, vezměte si kondiční jízdy.

Ženy a stroje jsou dobrá kombinace, věřte mi. Já zvládla řídit i bagr!

Bára Topinková ve společnosti bratrů Svobodových

Který Tvůj rozhovor Tě nejvíce bavil nebo v Tobě zanechal největší zážitek?

Když jsem začala psát rozhovory, trpěla jsem takovou fóbií z lidí, že jsem s nimi nedokázala ani telefonovat. Ale hodili mne v časopise do vody a tak jsem plavala. Měla jsem štěstí na zpovídané, a i když to zní jako děsné klišé, tak pravidelné potkávání se s takovou spoustou různorodých duší mne ohromně posunulo. Objevíte během roku tolik různých světů, nakouknete do života horolezci, ceremonialistce, kastelánce!

Nicméně – největší zážitek asi byl rozhovor s jedním nejmenovaným lékařem. Zpovídala jsem ho během pětihodinového závodu, při kterém se střídavě buď běží, nebo jede na kole. Nemohla jsem si sice v tom kalupu zapsat ani čárku, ale text z toho vznikl fantastickej.

Máš přehled o tom, který Tvůj článek měl na internetu vůbec největší čtenost?

Samozřejmě, byla to recenze na běžecké podprsenky. Zvlášť fotogalerie prý měla téměř neomezenou klikavost. Z mých blogů to pak byla dost kuriózní recenze na tureckou telenovelu s názvem Tisíc a jedna blbost, která má ke dnešnímu dni přesně 39 385 přečtení.

Co je podle Tebe základem úspěchu u hubnutí a co to znamená „myslet hlavou“, jak radíš ve své knize?

Nečekat hned zázraky, vydržet a nevymlouvat se. Myslet hlavou znamená neskákat na špek snadným řešením v podobě drahých diet z prášku nebo zaručeně účinné polévky z banánových slupek, kterou budete jíst měsíc a pak už do konce života budete štíhlá, i kdybyste každé ráno posnídala tři husí stehna se šesti.

Jednoduchá řešení neexistují, smiřte se s tím. Pokud chcete něčeho dosáhnout, a to se netýká jen hubnutí, musíte prokázat disciplínu a odhodlání. Holubi ani velikost 34 nelétají do úst zdarma nikde.

Bára Topinková

Která žena pro Tebe v životě je velkou inspirací a z jakého důvodu?

Moje učitelka přírodovědy, moje dvě profesorky francouzštiny, rodinná přítelkyně, která byla geoložka, a její povolání a život se mi zalíbily natolik, že jsem se ve třinácti rozhodla, že to chci dělat taky. Moje současná šéfredaktorka, která mi ukázala, jak se dá vést tým lidí absolutně nesobeckým způsobem, a přesto to funguje na maximum. Moje mamka, která mne utvrzuje v přesvědčení, že je třeba držet se svých zásad, i když díky tomu moje cesta není jednoduchá.

A moje lektorka flamenca, která mne naučila, že v tanci (i v životě) se může stát cokoliv, ale dobrá tanečnice se pozná přesně podle toho, že se s tím vypořádá a s úsměvem na rtu tančí dál.

1

O autě mluvíš jako o „Třech oříškách pro popelku“. Prozradíš, co pro Tebe auto znamená?

Svobodu. Kancelář. Prostor k bydlení. Postel na cestách. Dopravní prostředek, který mne kdykoliv dopraví kamkoliv. Splnění snů. Takže – svobodu!

Co v autě všechno dokážete dělat? Jaké jsou Tvé nešvary za volantem?

Piju kafe, cpu se hranolkama (protože mě nikdo nevidí), šťourám se v nose (protože si myslím, že mě nikdo nevidí), maluju se a při pojíždění v koloně si občas lakuju nehty (na tohle je ideální automat, s tím nikdy nepřetáhnete štětečkem vedle). A jo – kdo nikdy nevzal telefon do ruky, ať ho hodí na zadní sedadlo. Ale snažím se v tomhle být na sebe přísná, ty konce umí být dost strašný!

Jaké je Tvé vysněné auto? Jaké auto na Tebe doposud nejvíce zapůsobilo a proč?

Auto mého srdce je zatím Volvo V70. Koupila jsem si ho od kamaráda, je to rok výroby 2004 a zažilo se mnou neskutečné akce. Třeba solo cestu na maják na Kornatech se seakajakem na střeše. Silný, spolehlivý vůz, který na jednu nádrž dojede až k moři a uvnitř ještě pořád krásně voní kůží. Pokud bych si vybírala nové, bylo by to zase Volvo, pravděpodobně model XC90.

Bez čeho se v autě neobejdeš? Co je pro Tebe v autě za „vychytávky“ nejdůležitější?

Držáček na kafe a velký kufr – auto, do kterého se mi nevejde kolo a lyže prostě nechci, ať má design sebekrásnější.

Stala se Ti v autě někdy nějaká kuriózní situace?

Kromě sexu? Ne!

Na co se aktuálně nejvíc těšíš?

Těším se na prosinec, až budu sedět u krbu a pracovat na nové knížce. Těším se na leden, až pojedu do Alžírska na triatlonový závod uprostřed Sahary. A těším se na jaro, až konečně přejdu od teorie létání do praxe a poprvé zvednu letadlo od země jako jeho pilotka.

Bára Topinková - účastnice triatlonu

Velmi děkujeme Báře za rozhovor a přejeme jí šťastné kilometry

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018