Rozhovor s Renatou Mrázovou

2. 4. 2019

Renata Mrázová letos vydává unikátní knihu o velkých ženách z malé země. Špičková manažerka, která dokázala vybudovat obdivuhodnou kariéru, a přitom neztratit nic se své ženskosti a zvládnout chod rodiny s manželem a dvěma dcerami. Během minulého roku věnovala svůj volný čas hledání inspirativních žen spojených s Českem. Přečtěte si více o této charismatické ženě, která je mimo jiné vášnivá řidička.

Kdybyste mohla nasednout a nastartovat stroj času, se kterou velkou ženou z malé země“ byste ráda šla na kávu?

Chtěla bych se setkat se všemi úžasnými ženami z knihy. Pokud bych si ale měla vybrat, první by byla Marie Šmolková. Velmi se mě dotkl její silný a dojemný příběh o záchraně 600 židovských dětí spolu se Sirem Nicolasem Wintonem. Dále bych se velmi ráda setkala s Bertou von Suttner, která získala jako první žena Nobelovu cenu za světový mír a zasloužila se o založení Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Z dalších určitě s Eliškou Junkovou nebo žokejkou Latou Brandisovou, která vyhrála Velkou pardubickou.

Vaše právě uváděná kniha na trhu bezesporu chyběla. Dokáži si jí představit jako ideální dárek kamarádce nebo kamarádům, kteří přijedou do Česka. Jak dlouho jste jí připravovala? Který příběh Vás vůbec nejvíce zaujal?

Knihu jsem připravovala téměř rok. Velmi nápomocná mi po celou dobu byla zkušená spisovatelka Denisa Prošková. Je těžké vybrat pouze jediný příběh. Skvělé na knize je, že obsahuje mnoho úžasných a různých příběhů.

Renata Mrazova Denisa Prosková

Renata Mrázová a Denisa Prošková

Vaše kariéra a řada získaných oceněné dává tušit, že řízení je jedna z vašich přirozených vlastností. Prozradíte nám, jak jste na tom s řízením auta? .-) Řídíte ráda nebo je pro vás auto nutným dopravním prostředkem?

Auta mě vždy bavila a fascinuje mně vše, co se děje v této oblasti. Mám na mysli hlavně nové technologie a vývoj automobilismu. Řídím velice ráda, především mám ráda rychlá auta. Když se zapomenu, tak velmi často dostávám pokuty, ale snažím se být zodpovědným řidičem. Spíše, než nutný dopravní prostředek jsou pro mě auta radost. Jsem také dosti ovlivněná manželem, který je fanda do aut.

Patří podle vás řízení auta k obecné gramotnosti?

Myslím si, že spousta lidí auta k životu nepotřebuje a dokáže žít bez nich. Zejména zde v Holandsku, kde bydlím. Záleží na volbě každého člověka. Automobilismus by měl určitě co nejméně zatěžovat životní prostředí.

Jaké auto řídíte?

Řídím krásně modré hybridní BMW řady 3.

Máte za sebou úspěšnou kariéru a skvělé výsledky v roli ředitelky NN v Česku, dále ředitelky HR ve pojišťovny NN v Haagu. Nyní vás čeká změna a sice pozice Chief People Officer v Home Credit. Co bylo pro vás tím nejpádnějším argumentem pro změnu? Na co se nejvíce těšíte?

Nejvíce se těším na to, že budeme moci být v kontaktu s širší rodinou, přátele a Prahu a celkově život v Čechách. Čeká mě také cestování do Asie.

renata_mrazova_2

Mluví za vás skvělé výsledky a patříte bez diskuse k velmi inspirativním ženám dneška. Prozraďte nám, kde berete energii? Meditujete?

Rádi s rodinou cestujeme, jezdíme na výlety nebo sportujeme. Energii nezískávám pouze z aktivit, které mě inspirují, ale jsem ráda také sama – užívám si, pokud mohu vypnout a relaxovat. Chodím ráda s pejskem do přírody na delší procházky. Sport mám hodně spojený s wellness, chodím do sauny, na masáže nebo plavat. Hrozně ráda také čtu, poslouchám hudbu a cvičím jógu. Relaxuji také jízdou v autě, to je moje meditace.

Co je tajemství zdravého sebevědomí? Prozraďte nám, jak uspět v práci nebo při řízení rodiny?

Důležité je trávit hodně času sama se sebou, investovat čas do toho, aby člověk pochopil, že je jedinečný a není potřeba se poměřovat s jinými.

Jak vlastně zvládáte roli matky společně s rolí ředitelky ve vrcholovém managementu? Co byste poradila ženám, které touží také skloubit v životě sebenaplnění v práci s povinnostmi doma?

Podstatné je, že si člověk vybere pro život partnera se stejnými životními hodnotami.  Věci kolem domácnosti a dětí nemohou být závislé pouze na ženě. Poradila bych jim, aby si na sebe nekladly přehnané nároky a braly věci s nadhledem, především vůči svému okolí.

Máte 2 dospívající dcery, do jaké míry ovlivňuje „nadvláda žen“ v rodině její chod? .-)

To byste se měli zeptat mého manžela:) Obecnou nadvládu žen doma nemáme. Diskuze s dcerami o módě, hudbě nebo kosmetice manžel zvládá skvěle a často se do nich zapojuje.

Děkuji za rozhovor. Ať se vám splní všechny vaše plány a přejeme vám ze srdce šťastné kilometry.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018