foto Žena v autě.cz

ŠKODA ENYAQ: finalista AUTO MÉHO SRDCE

25. 3. 2022

Do TOP sedmičky nejlepších aut roku 2022 z pohledu žen patří v anketě AUTO MÉHO SRDCE také elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV. Čtrnáctičlenná porota složená z novinářek a osobností, které mají k autům blízko, právě nyní hodnotí mladoboleslavský elektromobil. Jaký dojem dokáže ENYAQ iV udělat, na to odpovídáme právě v tomto článku.

Velké elektroSUV na silnici

Při debatě porotkyň na téma exteriéru testovaného elektromobilu motoristická novinářka Tereza Tobiášová říká: „Myslím, že při pohledu na sedm letošních finalistů je design modelu ŠKODA ENYAQ nejkonzervativnější. Na druhou stranu právě tím může ENYAQ jako rodinné auto oslovit více lidí.“

IMG_9307
Foto ŠKODA ENYAQ iV: Žena v autě.cz

První sériově vyráběné elektrické SUV automobilky ŠKODA přesto nejde na ulici přehlédnout. Přídi bezemisního modelu ENYAQ dominuje ve výbavě Sportline výrazná černá přední maska. Z boku ENYAQ až ohromí svou velikostí a celkový look doplňují velká 21“ palcová kola.

Záď s praktickou nízkou nakládací hranou je charakterizována ostrými křivkami světlometů a velkým nápisem ŠKODA. Že jde o elektromobil, to napovídají EL espézetky.

Díky nulovým emisím je ENYAQ osvobozen od poplatků za dálnici a ve městě za parkování. Tuto vlastnost všechny porotkyně v letošní anketě ve svém hodnocení kvitovaly s povděkem.

IMG_9316
Foto ŠKODA ENYAQ iV: Žena v autě.cz

Pohodlný a vzdušný interiér

Interiér je inspirovaný moderním stylem bydlení. Uvnitř v kabině dominují kvalitní, vkusně sladěné materiály z přírodních, trvale udržitelných a recyklovaných zdrojů a také velká centrální obrazovka s 13“ úhlopříčkou.

Na ovládání velkého displeje je třeba si chvíli zvykat. Tereza Tobiášová ke specifikům ovládání ústřední obrazovky doplňuje: „Je nutné pochopit, jak jednotlivé ikony na obrazovce fungují, a pamatovat si, jak se například vrací zpět do nabídky infotainmentu.“ Díky virtuální asistentce Lauře lze vedle chytrého nastavení ventilace nebo navigace nastavit i cirkulaci čistého vzduchu Air care.

IMG_9814
Foto ŠKODA ENYAQ iV a Pavla Totušková

Za volantem je pak menší 5,3“ palcový displej, který v kombinaci s příplatkovým head-up displejem s rozšířenou realitou zaručuje pocit bezpečí a kontroly během jízdy. Nedochází tak k odvádění pozornosti od řízení.

Z pohledu prostornosti patří model ŠKODA ENYAQ v anketě AUTO MÉHO SRDCE k absolutní špičce. ENYAQ je velký rodinný elektromobil.

„Díky nové koncernové platformě pro elektromobily MEB jsou baterie optimálně ukryty v podlaze. Po usednutí za volant, do druhé řady sedadel nebo při pohledu do kufru je zřejmé, že se díky nové platformě podařilo docílit ultimátní vzdušnosti interiéru,“ pochvaluje si prostornost testovaného elektromobilu blogerka a porotkyně Veronika Petrů.

Skoda-Enyaq_Autokabelky_palec-nahoru-1024x701-1
Foto: Autokabelky.cz

Nechybějí „vychytávky“ v podobě jak různých sítěk, držáčků a praktické tašky na kabely v kufru, tak promyšlených odkládacích prostor pod středovou loketní opěrkou a středovou konzolou ve tvaru mostu.

Kufr s praktickou mezipodlahou má v základním uspořádání objem 585 litrů a lze ho otvírat bezdotykově. Jak říká Veronika Petrů: „Čidlo je pod zadním nárazníkem, stačí ,zakopnoutʻ nohu pod nárazník a ,sezamʻ se otevírá. Občas se zadaří až na několikátý pokus, chce to více cviku.“

4c3961ff-877a-404b-b9eb-16eba937680d
Foto ŠKODA ENYAQ iV: Eva Čejková

Extra tichý a komfortní chod

Po usednutí za volant je ENYAQ automaticky připraven k jízdě (aniž by se muselo startovat tlačítkem). „Tak tohle mě na modelu Enyaq opravdu baví… Stačí šlápnout na brzdu a auto se tiše samo nastartuje a můžeš hned vyrazit,“ prozrazuje jednoduchost startování testovaného ENYAQu porotkyně Tereza.

Porotkyně Eva Čejková dodává: „ENYAQ je úžasný pomocník, který toho uveze spoustu a na jehož tichý chod jsem si vytvořila závislost!“ Vedle tichého chodu je právě snadná ovladatelnost vozu a agilní jízda další z předností, které ENYAQ charakterizují.  

IMG_0030
Foto ŠKODA ENYAQ iV a Veronika Krčilová

Porotkyně vyzkoušely dvě varianty motorizací, které ŠKODA v elektromobilu ENYAQ nabízí.

Jednalo se o verzi se silnější baterií 80 iV (82 kWh) ve výbavě Sportline, s pohonem zadních kol – s elektromotorem na zadní nápravě s výkonem 204 koní – a s pohonem všech kol s elektromotory na přední a zadní nápravě s výkonem 265 koní.

Dojezd s verzí 80 iV byl na jedno nabití 380 km, aniž by se musely porotkyně omezovat při topení, výkonu klimatizace či akceleraci. „Rozjezd je působivý, možná více, než by se mohlo zdát z tabulkových hodnot. V rychlostech do 130 km/h má auto stále sílu,“ hodnotí agilitu modelu ŠKODA ENYAQ blogerka Veronika Petrů.

IMG_9843
Foto ŠKODA ENYAQ iV a Bára Vaculíková

ŠKODA ENYAQ iV má díky nové koncernové platformě pro elektromobily nižší těžiště, dokonale drží v zatáčkách. „Navzdory vyšší stavbě karoserie (1,62 m) se ENYAQ jen minimálně naklání. Je krásně stabilní i při rychlé jízdě. Nízké těžiště dělá svoje. ENYAQ není žádný drobeček (délka 4,65 metru, šířka 1,88 m), o to více pak člověk ocení velký rejd, který usnadní manévrování ve stísněných prostorech,“ doplňuje porotkyně Veronika.

Jízdní vlastnosti a vyspělost adaptivního podvozku je na špičkové úrovni. Díky armádě bezpečnostních asistentů umí ENYAQ sám jet v jízdním pruhu, následovat ostatní auta v koloně a pomůže zaparkovat.

Prediktivní adaptivní tempomat rozpoznává dopravní značky, zároveň má rychlostní limity uložené v navigaci, takže umí sám upravit rychlost podle aktuální situace. A to i před křižovatkami, kruhovými objezdy a zatáčkami.

Foto ŠKODA ENYAQ iV: Žena v autě.cz
Foto ŠKODA ENYAQ iV: Žena v autě.cz

„ENYAQ umí dobře hospodařit s energií a tam, kde může rekuperovat, dokáže jezdit s velmi příznivou spotřebou,“ říká o hospodárnosti vozu další porotkyně Viola Procházková, šéfredaktorka webu Autíčkář.cz.

Kombinovaná spotřeba se pohybuje kolem 18 kWh/100 km. To je vzhledem k velikosti auta skvělá hodnota. U 50kW rychlonabíječky stačí pro nabití 100 km dojezdu 8 minut. Pádným důvodem pro koupi elektromobilu ENYAQ je také parkování na modrých zónách například v Praze zdarma.

IMG_0089
Foto ŠKODA ENYAQ iV a Bára Topinková

Verdikt

ŠKODA ENYAQ startuje na více než milionu korun! Nutno podotknout, že cena s ohledem na úroveň výbavy a v porovnání se stejně vybavenými MPV či SUV odpovídá. ŠKODA ENYAQ iV 60 132 kW začíná na 1 124 900 Kč. Cena testovaného modelu 80 180 kW je 1 202 900 Kč.

Sluší se v závěru podotknout, co si většina porotkyň jednoznačně pochvalovala. Řízení modelu ENYAQ je jemné, pro nás ženy snadné a zároveň svižné. Jízda v něm opravdu baví. Je vyspělým bezemisním vozem, který je radost řídit.

IMG_9982
Foto ŠKODA ENYAQ iV a Tereza Nováková

Šéfredaktorka magazínu Žena v autě Sabina Kvášová uzavírá: „ENYAQ má rozhodně vlastnosti, které my ženy oceníme. Je to ZENové auto. Tichý chod zaručuje maximální soustředění a zároveň klid na palubě. Paleta bezpečnostních asistentů vzbuzuje pocit sebevědomí.“

Ze všech sedmi finalistů se ENYAQ jako čistý elektromobil může pochlubit největším dojezdem na jedno nabití. Zda budou všechny tyto vlastnosti stačit na vítězství, to zatím porotkyně neprozradily. Letošní anketa tak bude napínavá až do svého závěru.

Absolutního vítěze ankety AUTO MÉHO SRDCE vyhlásíme na veletrhu FOR BEAUTY 8. dubna 2022! Nezapomeňte hlasovat také v anketě DÁMSKÁ AUTOVOLENKA. Vyberte nejlepší auto podle svého gusta. Zúčastněte se hlasování veřejnosti. Stačí kliknout na model, který vás nejvíce oslovil, a odeslat svůj hlas. Hlasovat můžete do 9. dubna.

Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018