PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Snižování emisí jako životní styl

3. 8. 2011

Dlouhých šest měsíců žila rodina Lindellových tak, aby jejich vliv na klimatické změny byl co nejnižší. Zaměřili se především na snížení emisí oxidu uhličitého z běžného průměru 7,3 tuny za rok na pouhou jednu tunu.

Po strhujícím závěrečném sprintu rodina experiment zakončila s hodnotou 1,5 tuny. To znamená, že se všem jejím členům podařilo v porovnání se stavem v lednu snížit emise téměř o 80 procent.

Experiment rodiny Lindellových (otec Nils, matka Alicja a děti Hannah a Jonathan) zaměřený na snížení emisí oxidu uhličitého na jednu tunu na osobu za rok, byl právě ukončen. Tato hodnota odpovídá množství, jehož bude pravděpodobně nezbytné dosáhnout, abychom předešli závažným změnám klimatu.

„Až k hranici 2,5 tuny nebylo nutné dělat v každodenním způsobu života žádné zásadní kompromisy. Poté se situace stala obtížnější. Život s emisemi na hodnotě 1,5 tuny pro nás byl extrémním zážitkem,“ poznamenává Alicja Lindell.

Na šest měsíců Lindellovi opustili svůj vlastní dům ze 70. let minulého století a deset let staré automobily a přestěhovali se do nového, klimaticky šetrného dřevěného domu od firmy A-hus, kde měli k dispozici také bateriemi poháněné Volvo C30 Electric. Společnost Vattenfall zajistila elektřinu z obnovitelných zdrojů, nové energetické technologie a sledování spotřeby. Firmy ICA a Siemens spolupracovaly v oblasti dodávek potravin a domácích přístrojů.

Největší pokles v dopravě a spotřebě elektřiny

Oblastmi, kde se rodině podařilo dosáhnout nejlepšího výsledku, byly doprava a spotřeba elektrické energie.

Emise z dopravy poklesly o více než 90 procent, a to v neposlední řadě díky skutečnosti, že rodinné Volvo C30 Electric bylo dobíjeno pomocí elektrické energie z vodních elektráren. Rodinný dům, který vybudovala firma A-hus, si sám vyrábí elektrickou energii. Zbývající spotřebu ve špičce doplňuje elektřina z vodních elektráren, takže produkce oxidu uhličitého spojená s nakupovanou elektřinou je prakticky nulová. Emise oxidu uhličitého související s bydlením rodiny tak poklesly o více než polovinu.

Třetí oblastí, v níž rodina dosáhla vynikajícího pokroku, byly potraviny. Kromě pečlivého výběru přispělo k výraznému snížení emisí i to, že Lindellovi žádné potraviny nevyhazovali. Emise oxidu uhličitého související s výrobou potravin může každý snížit změnou výběru masa a zvýšením spotřeby zeleniny. Ke konci testu rodina konzumovala pouze vegetariánská jídla a mléčné výrobky byly nahrazeny alternativami ze sóji a obilovin.

Ambiciózní finální sprint – „závaží“ však rodinu stáhlo zpět

Kvůli dalšímu snížení emisí se rodina v závěrečném týdnu, kdy se přiblížila hodnotě 1,5 tuny, rozhodla zmenšit obývanou plochu o jednu místnost a eliminovat veškeré její vybavení.

„Během tohoto finálního sprintu jsme si odepřeli většinu jídel, která obvykle jíme. Kromě toho zcela odpadlo sledování televize, nákupy i výlety do kaváren či restaurací. Ale se ‚závažím‘ o hmotnosti 900 kilogramů se na jednu tunu dostat nelze,“ vysvětluje Nils Lindell.

Toto „závaží“ je tvořeno oxidem uhličitým vyprodukovaným při výrobě produktů nezbytných pro život, jako je samotný dům, solární panely, automobil, nábytek či oděvy.Více na webu Volvo
Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018