Španělská expedice s Yeti No.2

17. 10. 2016

K divokým břehům Atlantiku

V prvním článku jste se mohli dočíst, že jsem se jako žena za volantem vydala vstříc španělskému dobrodružství. První zastávkou bylo Baskicko, pak Kantábrie a Asturie. Nyní pokračuji stále více na západ do Galicie, což je nefalšovaný ukrytý zelený klenot.

Nikdy bych při pohledu na obrázky Galicie nehádala, že se jedná o Španělsko. Krajina i klima spíš připomínají břehy Irska. Spatřit, jak se břehy nejzápadnějšího pobřeží setkávají s Atlantským oceánem, to patří k nejpůsobivějším zážitkům na mé cestě. Silné vlny, mořský vítr tady ševelí na útesech. Vše je ponořeno do bílé mlhy, která čas od času propustí pár slunečných paprsků.

costa_del_morte

Pobřeží Rias Altas je pro mě největším překvapením a zážitkem zároveň. Kdo chce spatřit skutečně dramatickou krajinu, kde duní vítr, cákají vlny a mlha střídá různé stupně intenzity, nemusí už jezdit jinam. Severní pobřeží korunuje jedinečné místo, pláž Praia das Catedrais, kterou jsem objevila vlastně náhodou. Průvodce se o ní nijak zvlášť nerozepisují, přitom by směle mohla útočit na top výběr nejkrásnějších pláží. Přijíždím sem zrovna v děsivém lijáku. Útesy z břidlice zde volně přecházejí do vln. Skalní oblouky vypadají, jako by se jimi inspirovaly gotické katedrály. Podnebí se tu mění skutečně velmi rychle, a tak za chvílí útesy osvětlí paprsky slunce. Čistá tyrkysová voda, zdejší panenské břehy s těmito útesy mě utvrzují v tom, že je severní Španělsko nevyčerpatelným zdrojem přírodních divů a inspirativních míst.

as_catedrais3

Severozápadní výběžek okolo Serra da Capelada s proměnlivým klimatem s nepředvídatelným počasím je skutečně vpravdě divokým koutem světa. Autem jsem dojela až sem, k nejvyšším útesům v jižní Evropě. Tento výběžek, pokrytý zelenými loukami s vřesy, se dá prozkoumat skrz naskrz po prašných cestách, kde pohon 4×4 přijde vhod.

ke_caboortegal

I díky tomu po strmém klesání dojíždím bez ztráty kytičky až k mysu Cabo Ortegal, kde se velkolepý Atlantik potkává s Biskajským zálivem. U majáku uprostřed silných větrů Atlantiku a divokých vln si člověk připadá tak malý…

majak_galicie

Poslední zastávkou na tomto nejzápadnějším místě Španělska je břeh s nevalným názvem Costa da Morte. Při pohledu na místní pobřeží není třeba se ptát proč. Břehy jsou mělké a mlha se dá krájet. Z rybářského městečka Camelle odbočuji na písečnou cestu podél tohoto pobřeží. Cesta směrem do Camarinas vede podél skalnatých pláží a vysoko položených lesů a navazuje na něj Area de Trece, lemovaná eukalyptovými lesy a hřbitovy s uvíznuvšími námořníky.

area_de_trece

Opravdový konec španělského světa nacházím v Cabo Finistere. Právě odtud přijížděli poutníci po vodě a dále putovali do 86 km vzdáleného Santiaga, které je centrem tohoto regionu. Říká se, že pokud jedete autem, je vhodné ukončit tuto zelenou galicijskou trasu právě v Santiagu. Přesně to mám v plánu i já…

buen_camino

Všechny cesty vedou do Santiaga

Ve Španělsku neplatí, že by všechny cesty vedly do Říma. Vedou do Santiaga de Compostela. Camino de Santiago neboli cesta svatého Jakuba zažívá v posledních létech boom a stala se doslova kulturní záležitostí. Staří, mladí, zdraví, nemocní – ti všichni se jako jejich předchůdci od 12. století vydávají po starých římských, královských i poutních trasách a ze všech světových stran. Většina lidí jde do Santiaga jako poutníci anebo jako milovníci přírody pěšky. Cesta vede nádhernou krajinou skrz tradiční vesničky a je značena znakem mušle – symbolem sv. Jakuba. Nejznámější trasa vede z francouzského Roncesvalles a je vzdálená 750 km. Jeden den túry nebo 50 dní, záleží na každém, jakou délku trasy zvolí.

salamanca3

Můj 14denní plán je ale nabitý a nezbývá než opět nastartovat a vydat se jižněji do provincie Kastilie a Leon. První zastávkou je univerzitní Salamanka se svou slavnou renesanční novou, na ní navazující starou katedrálou a barokním náměstím Plaza Mayor z 18. století s reliéfy význačných osobností (včetně diktátora Franka) více pulzuje životem a dýchá okouzlující atmosférou ve dne i v noci.

avila

Na trase stavím dále v Ávile, která společně se Salamankou patří k nejkrásnějším městům  tohoto regionu. Ávila se pyšní 12 metrovými městskými hradbami, 9 monumentálními branami a 88 strážními věžemi z 12. století a je bezprecedentně jedním z nejzachovalejších opevněných měst na světě.

V závěrečném díle cestopisu se vydám s modelem Yeti pro změnu na východ, přes města jako je čarovné Toledo nebo trendy Valencie a po moři až tam, kde ve Španělsku svítá vůbec nejdříve, na Menorku. Článek uveřejníme opět v pondělí.

Sdílet článek:

Více na webu Škoda Auto

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018