PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Správné sezení při řízení

11. 1. 2018

Správné sezení za volantem, nastavení sklonu opěradla, jeho výška, správná vzdálenost sedáku od pedálů a nastavení volantu i opěrky hlavy a bezpečnostního pásu. To vše má zásadní význam pro bezpečné ovládání auta.

Poloha opěradla
V autě je nutné sedět vzpřímeně. V případě, že doporučený sklon opěradla řidička nedodrží a opěradlo více položí, může dojít k brzké únavě organismu a následně i mikrospánku. Neméně důležitá je správná poloha opěradla i v případě dopravní nehody. Při čelním nárazu tělo řidičky, která zaujímala polohu „ležmo”, podjede pod dolní částí bezpečnostního pásu, pás pak nemůže plnit svoji funkci, a naopak může způsobit další zranění.

FOT_7816_uprava

Vzdálenost sedáku od pedálů
Vzdálenost sedáku od pedálů by měla být taková, aby při maximálním sešlápnutí brzdového a úplném sešlápnutí spojkového pedálu byly nohy stále dostatečně pokrčené. Důvodem je síla, kterou je třeba vyvinout při krizovém brzdění. Tu lze vyvinout
jen při zapření se zády do sedačky. Především subtilnějším řidičkám může pomoci správná poloha za volantem, jen tehdy se jim totiž podaří vyvinout dostatečnou sílu na brzdový pedál pro plné využití brzd v krizové situaci.

Napnuté nohy nepomohou ani při čelním nárazu. V takovém případě často dochází ke kompresním zlomeninám, roztržení kolenních kloubů, poranění kyčelních kloubů a pánve.

Výška opěrky hlavy
Minimální výška nastavení je taková, kdy je vršek opěrky hlavy ve stejné výšce nebo výš, než je temeno hlavy řidičky.
Optimální je, když je horní hrana opěrky 5 cm nad hlavou. 

FOT_7787
Vzdálenost těla od volantu
Správné sezení a správná vzdálenost od volantu je velmi důležitá kvůli airbagům. Při nedodržení správné vzdálenosti těla od volantu může dojít k vážnému zranění airbagem, protože v případě vystřelení se vak proti řidiči nafukuje rychlostí cca 300 km/h. Správnou vzdálenost od volantu si nastavíme tak, že po opření do opěradla napneme ruku a naše zápěstí by mělo ležet na horní hraně věnce volantu. Tak, abyste dlaň mohly zalomit za něj. Když pak uchopíme volant ve správné poloze „tři čtvrtě na tři”, budeme mít ruce dostatečně pokrčené.
Výška sedadla
U osobních aut by měla být výška sedadla seřízena tak, aby mezi střechou a hlavou řidiče bylo možné prostrčit sevřenou pěst na výšku. Tedy zhruba prostor o výšce 7 cm.
Bezpečnostní pásy a airbag
Je důležité, abychom nejen správně seděly a měly nastavenu opěrku hlavy, ale také bezpečnostní pásy. Ty výškově nastavíme tak, aby nám pás vedl přes rameno a pokud možno nevedl nad ním. Pás také vždy po zapnutí dotáhneme tak, aby mezi ním a naším
tělem nebyla mezera.

FOT_7760

Nastavení zpětných zrcátek
Pohled do zrcátka by měl vycházet jen z pootočení hlavy či očí, nikoli z nakláněníse. Ve středovém zrcátku je vhodné vidět celé zadní sklo vozidla pro přímý výhled za sebe. Vnější zpětná zrcátka by měla být nastavena tak, aby pokud možno co nejlépe vykrývala mrtvé úhly. K tomu je zapotřebí, aby v nich řidička viděla jen velmi malou část boku vozidla (stačí několik milimetrů z celé plochy), která slouží pro rychlou orientaci v prostoru, a co největší část prostoru za sebou a vedle sebe.

Šťastné kilometry přeje redakce magazínu Žena v autě.cz a BESIP.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018