Správným jízdním stylem lze snížit spotřebu až o 16 %

17. 12. 2010

Moderní vozy již využívají palivo tak efektivně, že je dnes téměř nemožné snížit spotřebu o více než 10 procent jen technickým řešením. Software eco:Drive, vyvinutý společností Fiat, je dnes jediný dostupný nástroj, který bere v úvahu nesmírně důležitý faktor při úspoře paliva – jízdní styl každého řidiče. Tento software je k dispozici zdarma a velmi snadno se používá. Přináší konkrétní rady, jak zacházet s plynovým pedálem, brzdami a řazením tak, aby jízda byla co nejoptimálnější z hlediska dopadu na životní prostředí.

Tento program, který napomáhá šetřit palivo, uvedl Fiat do praxe již před dvěma lety. Výsledky studie vypracované na základě reálných nashromážděných dat jasně ukazují, že při využití eco:Drive se spotřeba paliva i emise CO2 výrazně snižují. Průměrné snížení spotřeby u všech zúčastněných řidičů představuje 6 % a nejlepší eco:řidiči (10 % sledovaných) dosáhli snížení spotřeby paliva dokonce až o 16 %.

Různé země, různé výsledky

Studie eco:Drive ale rovněž ukazuje, že existují významné rozdíly, porovnáme-li výsledky řidičů z pěti  států, kteří se sběru dat účastnili. Např. němečtí řidiči jsou velmi dobří ve včasném přeřazování na vyšší rychlost, zatímco největší slabinou pro ně bylo příliš razantní zrychlování. Vůbec nejlepších výsledků dosáhli britští eco:řidiči.
Jedním ze závěrů této studie tedy je, že optimální snížení spotřeby lze dosáhnout pouze individuálními, na míru řidiče přizpůsobenými pokyny a radami. Samozřejmě záleží na tom, zda-li se jezdí v městském nebo venkovském prostředí, jezdíte-li malým vozem nebo dodávkou atd. Fiat tedy potvrdil smysl tohoto inovativního software jako užitečného doplňku technologií použitých na vozidle samotném (např. Start&Stop, který skupina Fiat nabízí ve většině svých modelů). Nesmírnou výhodou eco:Drive

také samozřejmě je, že na rozdíl od technologických řešení jde o bezplatnou a okamžitě použitelnou pomůcku. eco:Drive je dostupný a rovněž nejefektivnější způsob, jak šetřit palivo i životní prostředí.
Fiat pomocí eco:Drive otevřel novou dimenzi šetrného a uvědomnělého řízení. Učí řidiče nespoléhat se jen na technologie, ale vzít odpovědnost za spotřebu paliva i šetrné chování k životnímu prostředí na sebe.

Sdílet článek:

Více na webu Fiat

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018