Test Citroën C4 Cactus – Komfort a styl

27. 1. 2020

Francouzská automobilka vloni oslavila 100 let své existence. To se zákonitě muselo nějak promítnout do současných modelů, a tak vznikla limitovaná edice s názvem Origin, která odkazuje na tento významný milník. U modelu C4 Cactus to znamená, že dva roky nazpět faceliftovaný model dostal nové zajímavé prvky.

IMG_20191103_143155

Citroën C4 Cactus Origin

Díváme se

Facelift, který měl za úkol Cactus omladit, přinesl přepracovanou příď vozu s šesticí světel, které jsou pomyslně rozděleny do třech vertikálních linií. Horní linka LED pásů plní funkci denního svícení, střední disponuje klasickými světlomety a ve spodní části se nachází mlhová světla. S modernizací vozu také ustoupila velká část vzduchový kapslí Airbump, které se dříve nacházely na dveřích vozu.

IMG_20191103_143623

Citroën C4 Cactus Origin

Pro limitovanou edici Origin je typická černo-bílá kombinace karoserie, a jakkoli se může jevit jednoduše, autu dobře sedne. V kombinaci z černě lakovanými 17palcovými koly má vůz až lehce sportovní nádech a je pěkně barevně sladěn. Dalším poznávacím znakem limitky jsou plastové doplňky v bronzové barvě, které jsou umístěny kolem mlhovek a Airbumpu. Edici také označují nálepky Origins na předních dveřích. Nic dalšího vlastně ani nebylo potřeba. Provedení Origins s těmito drobnými retušemi podtrhují ještě o něco víc celkovou stylovost modelu C4 Cactus.

Nasedáme

S příchodem faceliftu se v interiéru příliš nezměnilo. Dominuje mu minimalistické provedení. Na místě klasických ukazatelů se nachází protáhlý digitální displej, který zobrazuje základní informace o jízdě. Je velmi dobře čitelný, ale například funkci otáčkoměru postrádá. Středobodem ovládání klimatizace a multimediálních funkcí včetně navigace vozu zastává centrální dotykový displej. Infotainment působí jednoduše, ale je přehledný a intuitivní. Co do rychlosti ovládání a třeba rozlišení navigace neoslní, ale běžnému ovládání postačuje. Jeho modernizace by ale rozhodně byla namístě.

Palubní deska překypuje nápaditými a originálními tvary, a přestože je z většiny vyhotovena z tvrdých plastů, působí solidně a je dobře slícována. Líbila se nám hravost detailů – kožené přezky přes kastlík s vystouplými tečkami nebo kožená madla dveří. Zajímavá jsou rovněž sedadla, která sice mají minimální boční vedení, za to ale jsou maximálně pohodlná a příjemně měkká. Celkově interiér nabízí slušnou porci prostoru pro celou posádku. Zamrzí snad jen nemožnost stahování zadních oken, protože klimatizace nemá pro pasažéry vzadu výdechy. Dostatek prostoru nabízí rovněž kufr s 358 litry objemu.

IMG_20191103_143842

Citroën C4 Cactus Origin

Jedeme

Nabídka motorizací pro C4 Cactus zahrnuje benzínové tříválce (1,2l PureTech) nebo dieselový motor s objemem 1,5 litru. Testovaný Cactus poháněla přeplňovaná benzínová jednotka s výkonem 110 koní ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou. Motor notoricky známe z ostatních koncernových vozů. V modelu C4 Cactus se jedná o příjemně naladěný motor, který autu padne jak ulitý. Spotřeba kolem 5,5 litru benzinu na 100 kilometrů potěší.

IMG_20191103_143604

Citroën C4 Cactus Origin

Po stránce dynamiky nemá s vozem žádný problém, je dobře odhlučněný a dá o sobě vědět až ve vyšších otáčkách. Řazení je typicky francouzsky gumové, řízení pak více přeposilované a nepostrádá lehkost. Nejsilnější stránkou modelu C4 Cactus je jeho komfortní nastavení. Podvozek, který byl už tak měkce naladěn, dostal s faceliftem hydraulické dorazy, které z něj udělaly ještě pohodlnější vůz. Cactus přes příčné nerovnosti ladně pluje a pohupuje se.

Měkké nastavení ale není všespásné. Se sérií nerovností a výmolů se Cactus už pasuje o dost hůře a dokáží ho lehce rozhodit z koncentrace. Dalším druhotným efektem je naklánění kabiny při svižnějších průjezdech zatáček. Na sportovní tempo je potřeba rovnou zapomenout. Autu nejvíce svědčí klidná jízda.

rpt

Citroën C4 Cactus Origin

Hodnotíme

Nový Citroën C4 Cactus příjemné auto, které nabízí originální kabát se zajímavými detaily. Doplňky speciální edice Origin vás spolehlivě odliší od „normálních“ Cactusů, pokud si potrpíte na jedinečnost. Výbava je dobře namíchaná v poměru cena / výkon / kvalita, takže Cactus vás vyloženě po žádné stránce nezklame. Ten, kdo hledá pohodlné, prostorné, neokoukané a dobře vybavené auto, může si Citroën C4 Cactus rovnou zařadit do svého výběru. Je to příjemné a pozitivně naladěné auto. Cenovka 379 900 Kč je taktéž vcelku rozumná.

Sdílet článek:

Více na webu Citroen

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018