foto: BESIP

Více respektu na českých silnicích

7. 11. 2022

Za prvních 9 měsíců roku 2022 bylo evidováno 3 661 nehod cyklistů, při kterých zemřelo 29 osob. Víc jak 80 % Čechů by uvítalo více vzájemné ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy. Jaké jsou nejčastější prohřešky cyklistů a co pomáhá ke zlepšení vztahu řidič – cyklista? Odpovíme v následujícím článku.

  1. Jako nejčastější příčiny nebezpečných situací s účastí cyklisty a řidiče vidí dospělí Češi nepozornost a nedostatek respektu z jedné či druhé strany. 
  2. Cyklisté se nadále potkávají s prohřešky řidičů, zejména s vysokou rychlostí, nedostatečnou pozorností při řízení a nedodržováním správného bočního odstupu při předjíždění cyklisty. V provozu se cítí bezpečně jen třetina z nich.
  3. Cyklisté se na silnicích dopouštějí různých prohřešků. Nejčastěji motoristům vadí, že cyklisté jezdí na silnici vedle sebe nebo po chodnících.
  4. Češi chybují v pravidlech silničního provozu týkajících se cyklistiky – mají problém určit, co je cyklopruh a zejména co je cyklokoridor
  5. Vzrostl podíl cyklistů, kteří používají přilbu při jízdě na kole vždy nebo téměř vždy, a to na 52 % (oproti 46 % na jaře).

Polovina populace stále vnímá vztah mezi oběma skupinami jako více či méně nepřátelský. Tento trend je patrný zejména u lidí ve věku 18 až 40 let. Vyplynulo to z podzimní vlny výzkumu iniciativy Dám respekt desetinásobného účastníka Tour de France Romana Kreuzigera. Na preventivním projektu spolupracuje oddělení BESIP Ministerstva dopravy i Policie ČR.

Snímek-obrazovky-2022-11-07-v-15.49.19
Zdroj: damrespekt.cz

„Když si člověk pročítá diskuse na sociálních sítích, může získat pocit, že situace na silnicích je katastrofální. Ale realita je jiná, jsem přesvědčený, že se atmosféra postupně zlepšuje. Klíčem je, abychom se navzájem nevychovávali, začali u sebe a byli ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu. Je jedno, jestli sedím na kole, nebo za volantem. Jsme stále stejní lidé, jen v různých rolích,“ říká Roman Kreuziger.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018