Dr Astrid Linder: foto WWCOTY

Ženou roku je podle WWCOTY Astrid Linderová

25. 5. 2023

Porota Ženského světového auta roku WWCOTY vybrala z nominací a vyhlásila letošní vítězku Woman of Worth Award. Tato cena je udělována význačným ženám za zásluhy v automobilovém sektoru. Ocenění letos získala Astrid Linderová. Ta se zasadila o to, že se v crash testech objevují také ženské figuríny.

Astrid Linderová je profesorkou bezpečnosti provozu na Švédském národním silničním a dopravním institutu, VTI, profesorkou prevence zranění na Chalmers University a docentkou na Monash University Accident Research Centre v australském Melbourne. Doktorát v oboru bezpečnosti dopravy získala na Chalmers University, kde také získala titul MSc v oboru inženýrská fyzika.

Snimek-obrazovky-2023-05-24-v-14.42.11
figuríny na crash testy: foto Žena v autě.cz

Profesorka Astrid Linderová koordinovala projekt ADSEAT financovaný EU, ve kterém byl vyvinut první virtuální model figuríny „průměrné“ ženy, EvaRID.

Dříve měly figuríny v nárazových testech konstituci „průměrného“ muže, což nepřispívalo k reálné reprezentaci pasažérů v autě. Jednostrannost takových crash testů ve svých důsledcích tak ohrožovaly životy žen-pasažérek.

Marta Garcia, výkonná prezidentka soutěže Women’s World Car of the Year, ocenění Woman of Worth Award pro Astrid Linder okomentovala slovy: „Woman of Worth Award je jediné ocenění na světě, ve kterém hlasují výhradně motoristické novinářky. V hlasování porotkyň Astrid Linderová vynikla a jsem velmi ráda, že nakonec vyhrála.“

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018