Ženy testují auta: Lancia Ypsilon

21. 6. 2012

Značka Lancia získávala své první cenné body už v předválečném Československu a také dnes mají nástupci například tehdy proslavené Lancia Aprilia věrný okruh svých příznivců. Zasluhuje se o to mj. krásná Lancia Ypsilon, která se úplně poprvé představila v pětidveřovém provedení, a to již na loňském Autosalonu v Ženevě. Kam svým rafinovaným a nekonvenčním designem Lancia Ypsilon míří? Vybrala si předvídavě nejmladší generaci řidičů, mladé páry s malými dětmi a řekla bych také především nás, ženy.

DÍVÁME SE<?xml:namespace prefix o =““>

Už kontrastní a přitom spolehlivě stylovou kombinací barev upoutá Lancia Ypsilon oči každého, kdo se jen trochu zajímá o auta a jejich design. Ať budete kdekoli, vždy se můžete s Lancií Ypsilon spolehnout na to, že vás bude provázet hodnotící (většinou pozitivně) pohled především mužské části tvorstva. Pětidveřová Lancia Ypsilon je svým vzhledem třídveřového kompaktu, postaveného na  základně Fiatu Cinquecento, skutečným bonbónkem pro oči. Jako pohádkový oříšek. Co se na jeho designu vyjímá nejvíc? Z boku všechny linie dveří. Litá kola. Nenápadná klika v zadních dveřích. (Budete si nejdřív myslet, že tohle auto ji asi nemá). Protažená zadní světla. Jejich linie je bezchybná.

0

NASEDÁME

Venkovní elegance má u Lancie Ypsilon své pokračování také uvnitř. Dojem luxusu až výstředního je tím ústředním, co vás na tomhle autíčku zcela jistě musí zaujmout  (nezapomínejme, že jde o vůz pro vyznavače  životního stylu „Dolce Vita“). Vůz je sice homologován jako pětimístný, vzadu to na pohodové cestování ale není. Zato Lancia Ypsilon roku 2012 navazuje na kvalitu a eleganci předchozí verze. Možnosti individualizace jsou skutečně bohaté (600 kombinací šestnácti barev exteriéru, tři provedení interiéru: Silver, Gold a Platinum se šesti typy čalounění, třemi typy hliníkových kol, různé výbavové pakety apod). Výhled – včetně toho směrem vzhůru – je výborný. V prudkém slunci ovšem využijete stahovací roletku. Černá palubní deska  svými tvary včetně asymetricky vyčnívajícího panelu září jako skvost. Volant i sedadla poskytují pohodlí i očekávaný pocit stability a opory. Dva druhy měkkých plastů ladí s barvou potahů. Výsledné hodnocení designu interiéru: vynikající.

2

JEDEME

Lancii Ypsilon  montovanou v polském závodě v Tychách odborníci často označují jako „opojnou směs luxusu a špičkových technologií“.  Vozy z kolekce 2012 jsou vybaveny kompletní řadou motorů Euro 5 benzin a diesel: 1.2 8v Fire 69 k, 0.9 8v TwinAir 85 k, 0.9 8v TwinAir 85 k a 1.3 16v Multijet II 95 k. K technickým bonbónkům patří dále systémy Start&Stop, Smart Fuel, zbrusu nový Blue&Me-TomTom LIVE, inovativní parkovací asistent Magic Parking2, xenonové světlomety nebo zadní světla s LED diodami. Nová Lancia Ypsilon je nabízena se sedmnácti barvami karoserie, přičemž čtyři z nich jsou dvoutónové, a třemi stupni výbavy (Silver, Gold a Platinum). V našem případě jsme měly k dispozici verzi Black&Red – automat a pravdou je, že na jeho polohování jsme si musely poněkud déle zvykat. Bližší by nám zřejmě bylo klasické ruční řazení. Během jízdy jsme také postrádaly zapojení  systému hill holder – naše auto před rozjezdem i v mírném kopci spíše mírně couvlo. Průměrná spotřeba se  pohybovala mezi 7,1 – <?xml:namespace prefix st1 =““>7,4 l.

3

ZÁVĚREM

Lancia Ypsilon si nepochybně získá řadu příznivců především díky svému vnějšímu vzhledu a designu interiéru. Životní postoj DOLCE VITA má své obdivovatele a vyznavače v celé Evropě. Jen málo aut se může pochlubit tím, že ctí po všech stránkách styl země, kde se zrodilo tak sebevědomě a efektně jako Lancia Ypsilon. Cena vozu se pohybuje v rozpětí od 269 000 do 389 000 Kč.

Carin Čiperná

 

Sdílet článek:

Více na webu Lancia

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018