PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Zpátky do města aneb děti míří do školy

16. 8. 2011

Polovina srpna za námi, správný čas začít s přípravami pro vstup do novévo školního roku. 1.září znamená pro všechny děti návrat k školním povinnostem. K návratu do školních lavic je dobré děti připravit, a to alespoň týden předem. Nejde jen o to navyknout děti chodit opět brzy spát a brzy vstávat nebo nakoupit školní sešity a předejít tak frontám v obchodech se školními potřebami v první polovině září. S přípravou na školní režim souvisí osvěžení cesty do školy a rekapitulace nástrah a nebezpečí, které děti při cestě do školy, může potkat.

Nacvičte si cestu do školy. Volte vždy takovou cestu, kde lze při přecházení využít vyznačené přechody pro chodce nebo přechody řízené semafory. V nejhorším případě pak přecházet tam, kde je dobrý rozhled na obě strany.

Děti by měly znát a dodržovat zásadní věc, a sice: vždy před přecházením a vstupem do vozovky se zastavit. Nejenom proto, že jejich další následné jednání vyžaduje soustředění a klid, ale i proto, že právě ono zastavení signalizuje projíždějícím řidičům přítomnost dítěte a většina řidičů také v takovém případě sundá nohu z plynu.

Naučte děti při přecházení stále sledovat obě strany vozovky. To znamená, nebavit se se spolužáky, nevšímat si věcí, které nemají žádný vztah k přecházení a vytrvale koukat na obě strany.

Při společných cestách je nutno děti upozornit na nebezpečná místa, jasně jim vysvětlit kudy mají jít, kde a jak mají přecházet. To je vlastně to nejdůležitější, protože právě přecházení vozovky je nejkritičtějším momentem celé cesty.

Až budete mít pocit, že je dítě připravené, zkuste si s ním vyměnit role, aby vás cestou do školy vedlo samo. Tak nejlépe poznáte, co se během posledního týdne naučilo.

Zkontrolujte také bezpečnostní vybavení před cestou do školy. Oblečení, aktovka, ale nebo například jízdní kolo označte oranžovými odrazkami.

Pokud vozíte děti do školy autem, používejte schválené zádržné systémy na správné straně. Dítě musí vždy vystupovat na straně chodníku. Při odvozu dbejte rovněž na to, aby dítě nastupovalo z chodníku, nečekejte na straně vozovky, na kterou by muselo přebíhat.

Ať děti chodí do první nebo deváté třídy, nikdy nezapomínejte na to, že jejich pohled na dopravu, na bezpečnost při chůzi a jízdě, bude vždy záviset na tom, jak jim budete při procházkách či jízdách automobilem vysvětlovat a komentovat vznikající dopravní situace, jak je budete sami řešit- prostě jakým budete příkladem.Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018