PŘIHLAS SE A SOUTĚŽ

Jaké jsou ženy za volantem

21. 9. 2018

O nás ženách-řidičkách se říká, že jsme při řízení opatrnější, odpovědnější a máme tendenci více dodržovat dopravní předpisy. Je to ale skutečně pravda? Věnujeme se 100% řízení? Do naší ankety na téma bezpečnosti za volantem přispělo během dvou měsíců 631 žen, některé odpovědi byly více než překvapivé.

Multitasking za volantem

S ženami se často pojí názor, že zvládají více věcí najednou. Podle ankety je tomu tak i v případě řízení auta. Přitom je neoddiskutovatelný fakt, že všechny tyto činnosti značně snižují soustředění a výrazně prodlužují dobu reakce v případě nenadálé nehody.

Téměř polovina (45 %) dotazovaných žen přiznala, že se nevěnuje plně řízení vozu. Nejčastěji je důvodem dohled nad dětmi v autě (65 %). Péče o dítě v autě ale může být často v silničním provozu riziková. Stačí, když se řidička-maminka starostlivě otočí za dítětem na zadní sedadlo, strhne při tomto pohybu volant a může dojít k nehodě.

Mezi hlavní důvody nevěnování se řízení dále patří svačení a mlsání za volantem (53 %) a používání mobilního telefonu (34 %).

maminky v autě

Stinné stránky chování řidiček-maminek

Jako nejvíce znepokojující se ukázaly odpovědi týkající se bezpečnosti převážených dětí. Pětina žen (21 %) se totiž přiznala k tomu, že dítě do autosedačky při jízdě na kratší vzdálenosti (do 2 km) nepoutá. „Vzhledem k anonymitě ankety jsem předpokládala, že se dotazované řidičky nebudou chtít dělat lepšími a své odpovědi nijak „vylepšovat“. Výsledky odpovědí 631 žen, kde pětina žen připustila, že dítě do autosedačky při jízdě po vesnici nebo při převážení do školky a na kroužky nepoutá, jsou pro mě nepříjemným překvapením,“ říká Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Žena v autě.cz.

Více než polovina (65 %) řidiček navíc nesprávně odpověděla na otázku, kde se v autě nachází nejbezpečnější místo pro batole. Nejčastější odpovědí bylo umístění dětské sedačky na přední sedadlo, aby na dítě řidička dobře viděla a snadno na něj dosáhla. Pro děti do 1,5 roku je však nejbezpečnější místo na zadním sedadle, a to proti směru jízdy. Svalstvo na krku kojence je velmi slabé, stále se vyvíjí. V autosedačkách upevněných po směru jízdy je zatížení při čelním nárazu 5x vyšší než při protisměrné instalaci.

muz za volantem

Postrach silnic

Na otázku, zda se při řízení řidičky něčeho obávají, odpověděla více než polovina žen kladně. Největší obavu během řízení mají řidičky z agresivní jízdy okolních řidičů. Obávají se tzv. „pirátů silnic“. Přes 60 % žen se na silnicích setkalo s neadekvátním troubením, neslušnými gesty nebo dokonce vybrzďováním. „Pokud se každá druhá žena za volantem necítí jako účastník silničního provozu kvůli agresivní jízdě některých řidičů bezpečně, pak je otázkou, zda by neměla být přítomnost policie na českých silnicích častější a pravidla přísnější,“ uzavírá Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Žena v autě.cz.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018