Zdroj: archiv webu

O bezpečnosti s Robertem Šťastným

14. 5. 2018

Nestihla jste letošní Autoshow Praha? Program našeho stánku byl i letos zaměřen na bezpečnost. Zajímá Vás, jak jsme na tom my ženy s bezpečností? Nebo jaké jsou čtyři „zlaté“ rady, kterých bychom jako ženy za volantem měly dbát? Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s bezpečnostním expertem, Robertem Šťastným z Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA.

Jak jsou na tom podle Vás Češi s dodržováním pravidel bezpečné jízdy?

Češi se každým rokem zlepšují. Je pravda, že ostatní národy se také zlepšují. Jsme někde uprostřed. Jsme takový ten horší průměr. Což je škoda. Je mezi námi mnoho velmi dobrých, odpovědných řidičů. 5 % těch vynikajících a zase 5 % těch hodně špatných. Když vidíme, že ostatní dodržují pravidla, tak je dodržujeme také. Když je ostatní nedodržují, tak na to kašleme taky.

Co je pro Vás jako profesionála na českých řidičích a silnicích vůbec nejvíc alarmující?

Taková ta agresivita, neradost, neohleduplnost a neochota být na sebe milý.. Ta se objevuje i u žen. U mužů je to napříč věkovými i sociálními skupinami. U žen je to jen určitá specifická skupina daná věkově i sociálně. Většinou jsou to lidé, kteří si to úplně nezasloužili, mají to někde získané.

Foto: Sabina Kvášová

Jaké jsou podle Vás tři největší nešvary žen za volantem?

Ženy obecně mají tu výhodou, že jsou opatrnější a odpovědnější. Jejich ženskost, ta pozitivní vlastnost, jakou je láska k druhému může být často riziková v silničním provozu. Uvedu dva příklady: Když se maminka starostlivě otáčí za dítětem na zadní sedadlo, tak často bourají, protože strhnou volant, potkají se s jiným autem nebo stromem, a jsou z toho pak vážná, zbytečná zranění.

Když dítě křičí, jedu dál. Jsem ochotná na to nebrat žádný potaz.

A to samé, když mi vběhne nějaké zvířátko do silnice, tak nesmím měnit směr. To je strašně nebezpečná věc.

To znamená, být přesvědčen, potkám-li zvíře, prostě jedu dál. Chráním ty, co jsou v autě ale i ty, kteří jedou v protisměru.

Foto: Sabina Kvášová

Co byste poradil nastávajícím maminkám za volantem? Na co maminky musí převozu dětí dbát především?

Určitě co nejvíce chránit dětský plod v sobě. Je hodně důležité být skutečně dobře připoutaná. Hlavně ten spodní pás, aby nám vedl co nejníže pod bříškem. Pokud to samo nedrží, pak využít případně adaptéry, které jsou k dispozici a fixují pás.

Nastavit si volant tak, aby nebyl blízko bříšku. Samozřejmě tak, aby rukou mohla ovládat volant.

V ideálním případě už sama neřídit. Přenechat to manželovi nebo někomu dalšímu. A sedat si klidně i na zadní sedadla, ale samozřejmě dobře připoutaná. Protože i vystřelený airbag může mít efekt pro nenarozené dítě. V pozdějších fázích těhotenství už vážit, zda skutečně řídit a sedět za volantem. Volant je tak blízko bříšku, že to může být nebezpečné.

V každém případě vybírat skutečně kvalitní dětskou autosedačku.

Pokud byste měl dát ženám za volantem jen jednu „zlatou“ radu, jaká by to byla? 🙂

Dobře posadit sebe a dobře se připoutat. Stejně tak děti a dobře upevnit náklad. A přidal bych ještě čtvrtou radu: jet rozumnou rychlostí, čímž snižuji obrovsky riziko nehody.

Děkujeme za rozhovor

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018