foto Anytime

17 % Pražanů využívá sdílená auta

11. 9. 2023

Parkování v Praze je problematické, vlastní auto je navíc nákladné na pořízení i provoz. Společnost Anytime s agenturou STEM/MARK zjišťovala, jaké jsou největší nevýhody spojené s vlastněním vozu. Pro 69 % Pražanů je největším problémem složité parkování. Více než polovinu odrazují vysoké provozní náklady na pohonné hmoty, údržbu, servis a časově náročná doprava (37 %).

Ilustracni_foto_doprava-1

Pražané z několika důvodů raději jezdí po městě městskou hromadnou dopravou, sdílenými automobily, na kole nebo třeba s využitím taxislužby a podobných aplikací. Mají totiž nejčastěji problém se složitým parkováním (69 %).

Hlavním problémem jsou přeplněná parkovací místa. Dále pak složité parkovací zóny, ve kterých se často nevyznají. V neposlední řadě také drahé parkování na placených stáních, kde navíc stejně často místo nenajdou.

Ilustracni_foto

„Dalšími překážkami jsou vysoké provozní náklady na pohonné hmoty, údržbu, servis a další (54 %), časově náročná doprava (37 %), vysoké pořizovací náklady automobilu (30 %), neekologičnost (18 %). 13 % dotazovaných se pak bojí krádeže, poškození vozu nebo vandalismu.“ To vyplývá to z průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK,“ říká Milan Beutl, ředitel společnosti Anytime.

Stále více obyvatel hlavního města také přichází na chuť sdíleným automobilům. Dnes jimi jezdí 17 % obyvatel. V průměru jedna třetina lidí, kteří využívají carsharing, nepotřebuje mít vlastní auto.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018